Zborcená konstrukce, chybějící střecha a nepořádek padající přímo do pramene. Tak vypadá v současnosti studánka Na Potocích v Chřibské. To by se ale mělo brzy změnit. Tento malý pramen totiž uspěl v dalším ročníku projektu Živé studánky, ve kterém vyhrál hlasování v Ústeckém kraji.

O šanci na obnovu se ucházely v kraji hned tři studánky, z toho dvě byly ve Šluknovském výběžku. Kterou z nich nakonec pořadatelé projektu nechají opravit, rozhodli lidé v hlasování na internetu. „Fanoušci jednotlivých míst mezi sebou soupeřili až do posledního dne internetového hlasování,“ uvedla za organizátory Eva Křivánková.

Studánce v malebném údolí nedaleko Chřibské dalo svůj hlas 268 lidí, o 45 více než druhé v pořadí Boriskově studánce nedaleko Oparna v Českém středohoří na Litoměřicku. Poslední v pořadí skončil Stříbrný pramen u Lipové na Šluknovsku.

O vytipování jednotlivých studánek zařazených do soutěže se stará spolu s dalšími odborníky Český svaz ochránců přírody.

„Tímto projektem jsme chtěli přitáhnout pozornost veřejnosti ke studánkám a přírodě obecně. Na průběhu hlasování bylo vidět, že lidem skutečně záleží na tom, co se s přírodou a studánkami děje. Navíc se díky této aktivitě na mnoha místech stmelily místní komunity, a to nás také moc těší,“ řekl Michal Vávřil, marketingový manažer partnera projektu, kterým je jeden z největších českých výrobců balené vody.

Také Správa Národního parku České Švýcarsko postupně opravuje drobné sakrální památky. Jedna z nich se do krajiny vrátila naposledy přibližně před měsícem na České silnici.

„Je to obrázek Panny Marie, který jsme vrátili do skalního výklenku,“ řekla Natálie Belisová ze správy národního parku, která má obnovu drobných pamětihodností na starosti.

Každý rok správa parku takto obnoví jeden až dva obrazy nebo křížky. Ne vždy se daří najít původní vyobrazení, snaží se tak alespoň vracet obrazy podle původního zasvěcení. „Z krajiny prázdných chrámů se vracíme do sakrální galerie Českého Švýcarska,“ dodala Belisová. Letos již na žádnou takovou rekonstrukci nedojde, pokračovat by s nimi měla správa příští rok.

Před několika lety se podařilo obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko získat dotaci na obnovu více než třiceti drobných sakrálních památek nejen v samotném národním parku, ale také na Šluknovsku a Děčínsku. Za více než tři miliony korun z evropských fondů se tehdy podařilo opravit například Bratrské oltáře u České Kamenice.

„Při obnově jsme nechali skalní výklenky osadit kopiemi 13 obrazů dochované křížové cesty, která byla v roce 2010 nalezena v České Kamenici. Nové obrazy jsme pak vložili do replik původních dřevěných schránek,“ přiblížila jednu z oprav Dana Štefáčková z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.

Ze stejného grantu doplnili Kalvárii ve skalním výklenku mezi Jetřichovicemi a Srbskou Kamenicí.