Pouhé dva roky stačily na to, aby vyplacené doplatky na bydlení vzrostly na Děčínsku téměř na dvojnásobek. Strmě rostly i další sociální dávky pro chudé.
O desítky milionů korun vzrostly vyplacené sociální dávky na Děčínsku a Šluknovsku. Nejvyšší nárůst je u dávek vyplácených na bydlení, ty vzrostly na téměř dvojnásobek.
„V roce 2012 bylo v okrese Děčín vyplaceno na doplatek na bydlení 32,4 milionu korun, o rok později 57,8 a v roce 2014 bylo vyplaceno 59,8 milionu korun," říká mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Loni nejvíce vyplatil úřad práce na Děčínsku – více než 35 milionů korun. Téměř jedenáct milionů pak vyplatilo pracoviště úřadu práce ve Varnsdorfu, ještě o tři miliony více pak to rumburské.

Za tak prudkým nárůstem stojí především rychlé zvyšování nájmů pro nejchudší lidi. Ti zcela paradoxně platí mnohdy mnohonásobky než lidé platící si celý nájem ze svého. Někteří odborníci mluví o obchodu s chudobou, jiní rovnou o bílé mafii.

O tom se loni přesvědčila při návštěvě Šluknovska trojice ministrů. Ve zdevastovaném domě na okraji města totiž platila romská rodina jen za nájem a studenou vodu osm a půl tisíce korun.

„V našich městských bytech se platí 38 korun za metr čtvereční bytu první kategorie. Tedy s teplou vodou a s topením," přiblížila tehdy propastný rozdíl mezi nájemným účtovaným lidem na sociálních dávkách a v běžných bytech starostka Šluknova Eva Džumanová. Podle starostů z obcí, kde podobné lokality jsou, ale majitelé nevydělávají jen na předraženém nájemném, ale také na službách.

Pomoci se snížením nákladů na sociální dávky by měly některé změny zákonů. Od letoška se změny dotkly ubytoven. Nově by neměly účtovat nájemné za osobu, ale za pronajatý prostor. Během letoška by se pak do systému vyplácení dávek měly zapojit i obce.

Loni vyplatil stát v celé České republice na příspěvcích na bydlení 8,84 miliardy korun a na doplatcích 3,25 miliardy. Suma na doplatek se tak proti roku 2012 zhruba zdvojnásobila, tehdy činila 1,67 miliardy. Příspěvky si vyžádaly před dvěma lety 5,73 miliardy – byly tedy proti loňsku o víc než tři miliardy nižší.

V roce 2013 se proti předchozímu roku zvedly výdaje na doplatek o 68 procent. Loni se růst částky zbrzdil, meziročně se vyplatilo o 15 procent víc. Částka na příspěvek se zvýšila v minulém roce o pětinu, předloni o 29 procent.

Příspěvek na bydlení patří mezi dávky státní sociální podpory. Dosáhnou na něj lidé, jimž na přiměřené bydlení nestačí 30 procent příjmu. Doplatek patří mezi dávky hmotné nouze. Získají ho ti, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení a jimž ani s ním nezbývá na živobytí. Další dávka má tedy potřebným výdaje za byt dorovnat tak, aby jim na živobytí zůstalo.

Letos počítá ministerstvo práce a sociálních věcí s tím, že částky vyplacené na dávky spojené na bydlení i díky změnám zákonů klesnou. V rámci celé republiky se to již projevilo při lednových výplatách dávek, které byly v meziročním srovnání nižší. Na Děčínsku v prvním letošním měsíci úřad práce vyplatil na doplatku na bydlení přibližně čtyři a půl milionu korun.

Kromě příspěvku na bydlení ale o desítky milionů narostla částka vyplácená jako příspěvek na živobytí.

V roce 2012 vyplatil úřad na této dávce pro nejchudší 165 milionů korun, o rok později to bylo téměř 200 a loni již 217 milionů. Tedy o 50 milionů korun více než o dva roky dříve.

Nejvíce se na tak obrovském nárůstu podíleli klienti z jižní části okresu Děčín. Pracoviště v Děčíně totiž zaznamenalo během dvou let o 35 milionů více vyplacených na příplatcích na živobytí, o sedm milionů korun vzrostly výplaty této dávky na Varnsdorfsku.

Naopak na Rumbursku loni vyplacené příspěvky na živobytí v porovnání s rokem 2012 klesly o půl milionu, v meziročním srovnání dokonce o půl druhého milionu.
Za zlepšenou situaci na Rumbursku částečně může i nově otevřená hala výrobce dílů pro automobilový průmysl přímo v Rumburku, kde našlo práci necelých 200 lidí.