Střední školy na děčínsku dělají každý rok preventivní opatření proti drogám a jiným návykovým látkám, pomáhají jim i strážníci a státní policisté. Strážníci pořádají různé besedy a přednášky, kde jedním z hlavních témat jsou drogy. „Přednášky děláme jak na základních i středních školách. S žáky probíráme problematiku drog. Snažíme se jim vysvětlit jaké to může mít následky, ale i jak za to můžou být potrestáni a co jim za užívání či prodávání drog hrozí,“ řekl mluvčí městské policie Tomáš Pavlík. Dodal, že žáci jsou informováni jak o tvrdých tak i o měkkých drogách. „Je to droga jako droga a marihuanou to většinou jen začíná,“ dodal Pavlík.

Prevence

Jednou ze škol, která dělá preventivní opatření je Střední škola lodní dopravy a strojírenství v Děčíně. Žáci prvních ročníků musí vyplnit anonymní dotazník. „Myslím si, že tím, že jsou dotazníky anonymní žáci nelžou,“ uvedla ředitelka školy Jana Serová. Dotazníky rozdávají ještě před prvními třídními schůzkami. „Výsledky dostáváme v procentech, které pak sdělíme rodičům. Dotazníky jsou převážně mířené na alkohol, cigarety a drogy,“ dodala Serová. V rodinných výukách a na různých přednáškách se profesoři soustředí na konkrétní problémy, které vyplynuly z dotazníků „Na třídních schůzkách v roce dáme rodičům podepsat svolení, kde nám dovolují otestovat jejich potomka, jakmile pojmeme podezření, že by mohl být opilý nebo zfetovaný,“ vysvětlila ředitelka. Nejen rodič, ale i učitel může poznat na dítěti, že je pod vlivem drog či alkoholu.

Změna chování

„Samozřejmě záleží na zkušenosti učitele, ale většinou se to projeví velkou změnou v chování. Pokud je žák pod vlivem tvrdých drog, může se to projevit rozšířenými zorničkami, ale opravdu to záleží na tom jaké má učitel zkušenosti, ale poznat se to dá. Ovšem potvrdí to až odběr krve,“ řekla Lucie Plíhalová vedoucí K Centrum v Děčíně.

V rumburské střední odborné škole mediální grafiky a polygrafie mají specializovanou metodičku, která má na starosti přednášky a různé testy pro žáky. Stejně jako děčínská škola i v Rumburku dávají učitelé rodičům podepsat povolení, že v případě podezření požití drog nebo jiných návykových látek můžou dítko otestovat. „Jednou se nám stalo, že jsme chlapce vyloučili, protože testy prokázali, že požil návykovou látku. Hoch se však podrobil léčení a po půl roce nastoupil do školy znova. Dnes už je z něj bezproblémový žák,“ řekl ředitel školy Svatopluk Kubeš. Ne vždy řeší ředitel tento přestupek vyloučením, pokaždé se snaží s rodiči najít nejvhodnější řešení. Učitelé na rumburské škole jsou poučeni o tom jak vypadá člověk pod vlivem drog nebo alkoholu, proto jakmile se nějaký příznak na žákovi objeví, dělají okamžitě testy a pak podle toho ředitel jedná. „Děti jsou na besedách informováni o tom, proč by se jim tedy měli vyhýbat,“ ukončil Kubeš.

Autor: Veronika Bošková