Hromádky psích výkalů znepříjemňují pohyb po městě. „Je to hrozné, jednomu lejnu se vyhnu a do dalšího vzápětí šlápnu. Sama mám psa, ale nikdy bych si nedovolila po něm neuklidit,“ rozčilovala se při čištění boty o trávník Hana Zoubková z Děčína.

Trpělivost s neukázněnými pejskaři došla i děčínským strážníkům. „Stížností evidujeme opravdu spoustu a není se čemu divit. Pejskaři zkrátka i přes mnohé kontrolní akce v minulosti a mnoho uložených pokut povinnost uklízet po svých psech stále zanedbávají. Připravujeme proto kontrolní akce cílené speciálně na tuto problematiku. V určité vytipované lokalitě nasadíme do terénu zhruba dvacet lidí v uniformách, další strážníci budou dohlížet v civilním oblečení a na přenosné kamery budou zaznamenávat případná pochybení pejskařů. Nasazen bude i skrytý mobilní kamerový bod,“ varoval neukázněné pejskaře ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Za zanedbání úklidu hrozí nepořádnému pejskaři bloková pokuta až do výše jednoho tisíce korun a strážníci předem avizují, že hodlají využívat pouze maximální výši pokuty. „Několikanásobně vyšší sankci může dotyčnému pejskaři uložit správní orgán. Touto cestou určitě půjdeme, pokud se bude jednat o opakované zanedbání úklidu, předáme věc k dořešení magistrátu a neuklizený exkrement se může pejskaři prodražit na mnoho tisíc korun,“ doplnil Horák.

Tomáš Pavlík, Michaela Hlinková