V úterý krátce po poledni požádal dispečink krajské záchranky varnsdorfskou městskou policii o výjezd k muži, 
u kterého měli dispečeři podezření na srdeční potíže. Jak se ukázalo, bylo podezření oprávněné. Muži fibrilovalo srdce, což je stav vedoucí bez rychlého zásahu ke smrti.

„Tento měsíc to byl již šestý podobný zásah, kdy jsme vyjeli na žádost záchranky. Ne vždy se ale nakonec ukáže, že se jedná o problémy se srdcem. Například ve dvou únorových případech se jednalo
o člověka, který měl epileptický záchvat. To ale naši strážníci již poznají," říká šéf varnsdorfské městské policie Martin Špička.

Na místo přiletěla poté také zdravotnická záchranná služba, která muže vrtulníkem transportovala do nemocnice.

Právě defibrilátory zachránily ve Varnsdorfu již řadu lidských životů. První si tady strážníci pořídili v roce 2011, druhý pak v roce 2013. Strážníci jsou totiž schopni dorazit na téměř kterékoliv místo ve městě do několika málo minut. Často jsou na místě rychleji než záchranka, která nemá ve Varnsdorfu stanoviště.

„Je pozitivní, že někomu pomůžeme. Méně pozitivní ale je, že tak osmdesát procent zásahů končí smrtí člověka, protože mu již není pomoci. To se může podepsat na psychice zasahujících strážníků. Máme ale dobrou spolupráci se záchrannou službou, která nám kromě školení nabídla 
i případnou psychologickou pomoc, pokud by byla potřeba," vysvětluje Martin Špička.

Spolupráci s varnsdorfskou městskou policií si pochvaluje také krajská zdravotnická záchranná služba.

„Pokud člověka postihne fibrilace srdce, je velmi důležité, aby byla pomoc poskytnuta co nejrychleji. A to se i díky spolupráci s varnsdorfskou městskou policií daří," říká mluvčí zdravotnické záchranné služby Prokop Voleník.

Podle jeho slov je obsluha defibrilátorů velmi snadná 
a zvládne ji i člověk, který s tím nemá vůbec žádné zkušenosti.

„Stačí přiložit elektrody podle návodu na tělo, defibrilátor následně česky upozorní obsluhu, aby s tělem nehýbala a provede analýzu trvající několik vteřin. Na jejím základě případně doporučí výboj, pokud je to nutné," popisuje snadnou obsluhu defibrilátoru Voleník.

Poskytovat první pomoc se tak nemusí bát ani naprostí laici. Při zavolání na tísňovou linku totiž operátoři volajícího navádějí a radí mu s postupem při poskytování první pomoci.

Jeden z defibrilátorů, které má nyní varnsdorfská městská policie k dispozici, bude umístěn na sportovištích.

„Bude na střídačku sloužit například ve sportovní hale, na zimním stadionu nebo
 v plavecké hale," dodává Špička.

Naopak v Děčíně městská policie defibrilátory nepoužívá.

„Uvažovali jsme o tom, ale zatím jsme se pro jejich pořízení nerozhodli," říká ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

V Děčíně totiž dorazí záchranka na většinu míst ve městě do několika málo minut, prakticky stejně rychle jako strážníci. Oproti tomu ve Varnsdorfu musí čekat, než přijede sanitka z několik kilometrů vzdáleného Rumburka.

Fibrilace komorKomorová fibrilace (KF) je závažná srdeční arytmie, kdy se srdeční převodní systém přestane synchronizovat, vznikne elektrický chaos a srdeční svalstvo se začne nekoordinovaně stahovat, čímž srdce přestane fungovat jako pumpa, dochází k oběhové zástavě a není-li stav urgentně řešen, dojde k úmrtí jedince. Příčinou fibrilace komor je nesčetné množství onemocnění 
a ve své podstatě velká část smrtelných onemocnění končí komorovou fibrilací a následnou úplnou zástavou srdeční činnosti jako konečným mechanizmem úmrtí. Fibrilace komor je příčinou zástavy oběhu asi ze 40 procent a předchází úplné srdeční zástavě (asystolie). U dětí je pak KF příčinou 7 – 15 procent zástav srdce. Zdroj: wikipedie.cz