Od tří hodin odpoledne do tří hodin ráno sedm dnů v týdnu budou již velmi brzy pomáhat městské policii psovodi. Poté, co první pes nastoupil do služby již v prosinci, se městská policie rozhodla pořídit také druhého psa.

Psali jsem: FOTO: Černý vlčák Jose pomáhá strážníkům v Děčíně…ZDE…

„Budeme díky tomu schopni zajistit službu psovoda každý den v týdnu," vysvětluje ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Na jaře

Nového psovoda, který má bohaté zkušenosti jako psovod republikové policie, čeká po nástupu k městské policii 
v Děčíně nejprve škola pro strážníky. Do ulic by tak měl nastoupit nejpozději počátkem jara. Tedy tak, aby během teplých měsíců, kdy se 
v noci na ulici zdržuje nejvíce problémových lidí, již sloužil spolu se strážníky.

Jeho parťáka pořídí městská policie jako již hotového psa s výcvikem. Náklady na pořízení budou přibližně třicet tisíc korun. To ale nebude pro městskou policii žádný problém.

„Na pořízení druhého psa máme vyčleněné prostředky 
v rozpočtu, který schválilo 
v prosinci městské zastupitelstvo," říká Horák s tím, že kromě kupní ceny rozpočet myslel i na krmení pro psa nebo veterinární péči.

Mají speciální 
auto

Kromě toho již městská policie pořídila speciální auto určené na přepravu psů. To nechala upravit ze staršího hlídkového auta, pro hlídky jezdící po městě pak koupila nové auto.

Na služebně strážníků jsou také k dispozici kotce. I druhý pes, stejně jako ten prvního psovoda 
v historii děčínské městské policie Jiřího
Nešněry, bude mimo službu žít se svým psovodem.

„Pes potřebuje jednoho jasného pána, i kvůli poslušnosti," vysvětluje Marcel Horák.

Ohlídá problémové lokality

Psovodi posílí hlídkovou činnost strážníků zejména v některých problematických lokalitách města, na starosti budou mít i kontrolu v některých zahrádkářských koloniích, které jsou zejména v zimě často terčem zlodějů i z toho důvodu, že poskytují zlodějům mnoho skrýší před hlídkami.

„Služební pes ale přítomnost člověka bezpečně odhalí," přiblížil před časem nasazení psovoda tiskový mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík, když nastoupil do služby jako psovod Jiří Nešněra.

Nešněra pracuje již delší dobu jako strážník, navíc má se psy bohaté zkušenosti. Chová je již téměř 30 let a v minulosti využíval psa jako strážník obecní policie ve Hřensku.

Psovod musí před nástupem do služby absolvovat speciální zkoušky před komisí oddělení kynologie Policejního prezídia – zkoušku musí absolvovat i služební pes strážníků.