Přitom za celý loňský rok se vinou řízení auta pod vlivem alkoholu odehrálo přes sto třicet dopravních nehod při nichž zahynul jeden člověk.

„Od prvního ledna do půle září jsme zaznamenali šestaosmdesát nehod. To je celkem o dvě nehody více než v roce loňském,“ uvedl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.

Kvůli tomuto alarmujícímu číslu chystají děčínští strážníci akci na nezodpovědné řidiče. „Připravovaná akce je důsledkem událostí posledních dnů, během kterých městská policie zadržela několik opilých řidičů,“ uvedl mluvčí děčínský strážníků Tomáš Pavlík.

Městská policie zadržela minulý víkend čtyři řidiče, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. „Dva se navíc před hlídkami pokusili ujet a ohrožovali tak ostatní řidiče i zasahující strážníky,“ upřesnil Pavlík.

S těmito situacemi strážníci počítají a jsou na ně v rámci výcviku připravováni. „Bohužel to stále některým motoristům nedochází. Mají evidentně po několika skleničkách alkoholu pocit, že jsou v řízení mistry. Nepamatuji si ale případ, který by pro ně dopadl dobře,“ poznamenal ředitel děčínské městské policie Marcel Horák

Děčínský primátor Vladislav Raška považuje jízdu pod vlivem alkoholu za nejzávažnější prohřešek proti bezpečnosti na silnicích. Intenzivní kontroly budou na jeho popud pokračovat během následujících měsíců ve vytipovaných lokalitách a zařízení.

„Jsem si vědom toho, že strážníci nemohou stát u každé restaurace nebo u každého baru, proto uvítáme pomoc lidí, kteří mají možnost kdykoli městskou nebo státní policii přivolat. Oznámit opilého řidiče znamená zásadním způsobem přispět k bezpečnosti ostatních lidí ,“ uvedl Raška.

V případě, že se strážníkům podaří zadržet podnapilého řidiče, předají ho Policii České republiky. „Ta na místě zjišťuje pomocí elektronického přístroje přítomnost alkoholu v dechu řidiče,“ uvedl Cvik a upřesnil, že podle zákona by měl řidič podstoupit i krevní zkoušku, která určí přesnou hladinu alkoholu v krvi.

Za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí nejen vysoké finanční postihy, jednání může být posuzováno i jako trestný čin.

Pokud je hladina alkoholu menší jak jedna promile, hrozí řidiči pokuta od deseti do dvaceti tisíc korun a zákaz činnosti od šesti měsíců až na jeden rok

„Pokud je hladina alkoholu větší jak jedna promile dopouští se řidič už trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, kde hrozí odnětí svobody až na jeden rok nebo peněžitý trest nebo zákaz činnosti,“ řekl Cvik.

Dodal, že v případě, kdy se řidič nepodrobí orientační dechové zkoušce spojené s odběrem krve, hrozí mu pokuta ve výši pětadvaceti až padesáti tisíc korun a zákaz činnosti na jeden až dva roky.

„U nehody se musí rozlišit míra zavinění, výše škody a způsobené zranění,“ zakončil Cvik.