Děčínská městská policie chystá sérii kontrol majitelů psů. Ve městě se totiž 
v posledních týdnech množí stížnosti na nepořádek po psech. Kontroly by měly začít  již příští týden.

Strážníci podle ředitele děčínské městské policie Marcela Horáka kontrolují, zda majitelé uklízejí exkrementy, běžně. Větší kontrolní akce se ale v minulosti osvědčily.

„Máme ale nasbíráno několik podnětů a opět se jeví jako potřebné tyto akce zopakovat a připomenout některým méně zodpovědným pejskařům, že neuklízení po jejich psech se jim může mírně prodražit," řekl Horák. Strážníci mohou za neuklizení exkrementů udělit pokutu až tisíc korun.

Série kontrol je naplánována na následující půlrok. Strážníci se nezaměří jen na sídliště, kde si lidé stěžují nejčastěji, ale i na okrajové části města.

„Bohužel není možné tento nešvar vyřešit během několika dnů, jak se bohužel mnozí občané domnívají. A nejde zdaleka pouze o počet strážníků v ulicích, ale zejména o přístup samotných pejskařů i o přístup jejich okolí. Nelze předpokládat, že strážník bude kontrolovat na každém kroku každého pejskaře," vysvětlil Horák.

„Nejvíc mě vytočí, že sama uklízím po vlastních, ale není týdne, abychom si domů nedonesli „dáreček" od cizích," napsala na facebooku Děčínského deníku Lenka Jůnová.

Podle diskutujících jsou největší problémy se psími výkaly především v centru města. Problematická je například ulice Elišky Krásnohorské, Pohraniční nebo Křížová. Majitelé psů přitom mají poměrně snadnou možnost, jak po svých psech uklidit. Na magistrátu nebo u košů na psí výkaly jsou totiž speciální pytlíky i s lopatičkou usnadňující sběr výkalů.

Strážníci se při kontrolách zaměří i na to, jestli mají zvířata povinný čip.

„Pokud si někdo tuto povinnost dosud nesplnil, musí počítat s postihem ve správním řízení, kam budeme tyto poznatky oznamovat. Stejně tak budou strážníci prověřovat, zda mají majitelé za psa uhrazen příslušný poplatek," doplnil Horák.
Podle aktuálních údajů děčínského magistrátu je ve městě přihlášeno 4 649 psů.