Ztratilo se Vám auto? Nezoufejte, nutně ho nemusel ukrást zloděj, ale mohla Vám ho odvézt odtahová služba. Důvod? Zřejmě jste špatně parkovali. Stali jste se tak jedním z mála, kterým strážnici nechali auto odtáhnout.

„Děláme to opravdu je ve výjimečných případech. Strážníci se vždy snaží najít řidiče, vyřešit s ním přestupek na místě a překážku co nejrychleji odstranit. Až pokud se jim to nepodaří, přijde řada na odtah,“ tvrdil mluvčí děčínských strážníků Tomáš Pavlík.

Za loňský rok odtáhli děčínští strážníci čtyřiašedesát aut. Zhruba v polovině případů šlo o vozidla, která překážela blokovému mytí ulic v jarních měsících. Zbývající část pak byly vraky a vozidla, jejichž řidiči zaparkovali tak, že překáželi provozu.

„Jednalo se například o stání na přechodu pro chodce nebo v křižovatce, tedy vyloženě nebezpečné situace,“ poznamenal Pavlík. Řidič vozu, který nechají strážníci odtáhnout, zaplatí dva tisíce korun za odtah, dalších dvě stě padesát pak vyjde den stání na odstavném parkovišti. Řidič musí také počítat s tím, že kromě odtahu zaplatí pokutu, a to až do výše dvou tisíc korun.

Odtahová služba

Odtažená auta končí na odstavné ploše v děčínské čtvrti Bynov. Odtahovou službu a odstavnou plochu provozuje Ladislav Neškoda.

„Mám tu sto čtyřicet aut, mnohé z nich jsou vraky, které tu stojí třeba i pět let. Město je bude muset nechat zlikvidovat a pak zřejmě sehnat majitele a na něm náklady vymáhat,“ řekl Neškoda. Dodal, že asi čtyřicet aut je z období, kdy město čistí ulice.

„Na žádost města jsme vraky odtáhli a než by si majitelé pro ně přišli a platili za odtah a uskladnění u nás, raději je tu nechají,“ uvedl Neškoda.

Platit nechtějí

Zkušenosti má také s řidiči, kteří se zdráhají za odtah a uskladnění platit. „Je to tak padesát na padesát procent. Naštěstí jsou u předávání vozu strážníci, takže k žádným násilnostem ze strany řidičů zatím nikdy nedošlo,“ dodal Neškoda.

Ve Varnsdorfu nebo Rumburku auta neodtahují vůbec, tedy kromě vraků, jež nezodpovědní majitelé odstaví na ulici.

„Vraky necháme odtáhnout, jen pokud neseženeme majitele,“ řekl šéf varnsdorfských strážníků Martin Špička. Ti, kteří zaparkují auta, kde neměli, pak mají co do činění se strážníky či s policí. „Řešíme vše botičkami nebo na místě s řidičem, pokud je v blízkosti vozidla,“ upozornil Špička.

Podobně k odtahům přistupují i v Rumburku.

„Nechceme si založit byznys na tom, že budeme od řidičů vybírat za odtahy. Přece nebudeme kriminalizovat, když někdo špatně zaparkuje,“ řekl šéf rumburských strážníků Miroslav Jeřábek. Hříšné řidiče si předvolají na služebny a tam s nimi záležitost projednají.

Jeřábek vysvětlil, že o vraky se stará radnice, která je nechá odtáhnout na své náklady a pak je vymáhá z majitelů.

„Ale myslím, že takových případů je minimum,“ dodal Jeřábek.