Více než dvě stovky žen z Děčínska využily nabídky Všeobecné zdravotní pojišťovny na preventivní prohlídku na mamografu. Ta má odhalit případnou rakovinu prsu.

„Na Děčínsku využilo preventivní prohlídky 255 žen," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že to vyšlo pojišťovnu na více než 120 tisíc korun.

Běžně přitom mohou ženy na prohlídku na mamografu zdarma až po dosažení 45 let 
a jen jednou za dva roky. Od května do listopadu mohly přijít zdarma všechny ženy bez rozdílu věku.

„Prevenci zdraví jsem nikdy moc neřešila. Vždycky jsem byla v pohodě. Na vyšetření prsu mě ale donutil jít manžel – něco si o tom totiž přečetl na internetu," říká Markéta Jeníčková z Děčína.

Markétě je 45 let. Nikdo u ní v rodině rakovinu prsu nedostal.

„Přesto, když jsem na vyšetření šla, a přestože jsem neměla žádné problémy, jsem trochu obavy měla," říká upřímně. „Ale dobře to dopadlo," dodává spokojeně.

Zhoubné nádory prsu představují v současné době jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů v České republice. V naší zemi je každoročně diagnostikováno více než šest tisíc nových případů 
a na následky tohoto onemocnění ročně umírá kolem dvou tisíc žen.

„Bylo prokázáno, že pravidelným mamografickým vyšetřením, doplněným případně dalšími metodami, je možné zjistit většinu nádorů již 
v počátečním stádiu, tedy v době, kdy jsou dobře léčitelné. Lze tím snížit úmrtnost až o 30 procent," vysvětluje Tichý.

Zvýšený zájem o vyšetření zaznamenali lékaři poté, co slavná americká herečka Angelina Jolie oznámila, že si kvůli velmi vysokému riziku rakoviny nechala odstranit mléčné žlázy.

„Výrazně vyšší zájem jsme skutečně zaznamenali. Poptávka žen nyní skutečně naráží na limity center," řekl již letos v květnu mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

V celém Ústeckém kraji využilo od května do konce listopadu možnost nechat se zdarma vyšetřit 2 461 žen. Celkem vyšetření vyšla na 1 135 599 korun.

Nejvíce jich využilo nabídku největší zdravotní pojišťovny na Litoměřicku – 581. Velký zájem byl také na Chomutovsku nebo Mostecku. Naopak nejméně žen, pouhých 147, využilo nabídku na Ústecku.

„Ženy od 40 do 45 let si díky příspěvku od Všeobecné zdravotní pojišťovny mohly zaplatit mamografii, mladší sonografii, ženy nad 45 let si mohly zkrátit interval vyšetření na jeden rok. Z veřejného zdravotního pojištění totiž pojišťovny hradí preventivní mamografii jednou za dva roky až ženám od 45 let," přibližuje nabídku pojišťovny Oldřich Tichý.

Ženy nejprve za vyšetření zaplatily přímo v ordinaci. Následně jim ale celou částku proplatili přímo v pojišťovně. Mamografie přijde na 500 až 800 korun, ultrazvuk na 250 až 400 korun.