Přestože uplynulo již téměř půl roku, záměr výstavby recyklační linky v České Kamenici stále stojí na mrtvém bodě. Obavy 
o dopad na životní prostředí ale trvají, proto někteří starostové z okolních obcí volají na pomoc  ekology.

V areálu papíren v České Kamenici má vzniknout zařízení k likvidaci komunálního odpadu. Bude tu ale spalovna, třídící linka a nebo zařízení, které zpracuje odpad při vysokých teplotách?

„Rozhodně se lidé nemusí bát, že v papírnách Apis 
v České Kamenici vyroste nějaký padesátimetrový komín a povalí se z něj kouř," tvrdí Jaroslav Vondráček, jednatel System Energy, která má být investorem celého projektu.

„Nic nového není, nic se 
v tom areálu neděje. Dokonce ani na náš stavební úřad nebyla podána žádost o stavební povolení," říká starostka České Kamenice Hana Štejnarová s tím, že je tato lokalita určená pro průmyslovou výrobu. „Jenže je průmyslová výroba a průmyslová výroba," dodává starostka s tím, že by obec uvítala vznik nových pracovních míst.

Jenomže obce v okolí mají 
z projektu stále větší obavy.

„Zatím jsme obvolali dotčené ekologické organizace 
a krajskou hygienickou správu, kde jsme se dohodli, že pokud k nim nějaká žádost, do které můžeme zasáhnout, přijde, dají nám vědět," říká Jan Sviták, starosta Prysku. Tato obec leží v Libereckém kraji 
a bojí se, že zařízení v České Kamenici bude poškozovat životní prostředí.

Podle něj by teď měl investor zpracovat studii o vlivu na životní prostředí.

„Počítám, že to dopadne jako v Ústeckém kraji, kde byla nedávno podobná studie předložena a schválena," říká Sviták.

Investor sice zažádal o posouzení vlivu spalovny, ale podle jeho slov se jedná o úplně jiný způsob zpracování komunálního odpadu, a projekt byl ministerstvem životního prostředí zařazen jako spalovna mylně. Z toho důvodu teď firma očekává změnu legislativy a následně podá žádost novou.

Obyvatelé Kamenického Šenova a Prysku se obávají ekologické zátěže, kterou by mohla stavba způsobit i u nich.

„Nemáme žádné nové informace, ale najednou je kupříkladu opravená vlečka 
u papíren," řekl František Kučera, starosta Kamenického Šenova. Nelíbí se mu chování firmy, která podala na každý úřad odlišnou žádost.

„Jednou žádají o schválení třídící linky, podruhé o spalovnu," řekl Kučera s tím, že je obezřetnost na místě, protože 
i kdyby se jednalo o likvidaci odpadu vakuovou pyrolýzou, jde o nevyzkoušenou technologickou novinku.

„Můžeme se bavit jen o papírových předpokladech. Nechceme být pokusnými králíky," řekl dříve například Tomáš Horyna z České Kamenice.