Původní vodovod vystavěli v Dolní Chřibské v roce 1911, od té doby se na něm prováděly nezbytné opravy. Těch ale 
v posledních letech výrazně přibylo a s tím stouply i náklady na údržbu potrubí, které zásobuje pitnou vodou přibližně 170 lidí.

„Vlivem stáří je vodovod inkrustovaný přes 40 procent a poruchový, což vyvolává stížnosti připojených obyvatel. Proto bude vyměněn," vysvětluje mluvčí Severočeské vodárenské společnosti Jiří Hladík.

Během léta tak vodárenská společnost vymění téměř kilometr vodovodního potrubí. V místech, v kterých vede vodovod pod silnicí, bude využito litinové potrubí, na ostatních místech plastové.

„Součástí stavby je přepojení všech 27 stávajících vodovodních přípojek na trase. Stavba bude realizována v celé trase v otevřeném paženém výkopu, potrubí bude ukládáno na pískové lože," přibližuje průběh rekonstrukce Hladík.

Ta v Dolní Chřibské je oproti jiným podobně rozsáhlým opravám specifická také v tom, že vodovod musí třikrát překonat řeku Kamenici, z toho dvakrát pod dnem řeky.

Stavební firma by měla začít s výměnou potrubí v těchto dnech, kompletně hotovo by mělo být nejpozději do konce letních prázdnin.

Je to jedna ze staveb z oblasti obnovy majetku pro okres Děčín, kde je pro rok 2015 v této kategorii naplánováno celkem 20 staveb za 104 milionů korun. Celkově pak investuje Severočeská vodárenská společnost téměř desetinásobek.

„Z celkové letošní částky na investice 1,25 miliardy korun dáváme 80 procent, to je celou miliardu korun, právě na obnovu vodohospodářského majetku společnosti," říká generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.

V současné době probíhá na Děčínsku několik velkých rekonstrukcí. Například v Děčíně na Kamenické nebo Dělnické ulici.