Oblíbený fotbalista v pátek slaví „kulaté" čtyřicáté narozeniny.

Rodák z Verneřic na Děčínsku s reprezentací slavil stříbro a bronz z Mistrovství Evropy, v barvách FC Liverpool vyhrál Ligu mistrů, Pohár UEFA i Superpohár, Slavii 
i Racingu Lens pomohl k mistrovským titulům. Co do počtu trofejí je Šmicer jeden 
z nejúspěšnějších domácích hráčů. Po ukončení kariéry před čtyřmi lety plynule přešel do funkce manažera české reprezentac„Štístko“ Vladimír Šmicer slaví narozeniny.e a u fotbalu tak zůstal.

„Pár věcí by se vytknout dalo, ale měl jsem nádhernou kariéru. Hned bych to vrátil zpátky. Jsem šťastný, proto mě takový konec ani nemrzí," řekl hráč přezdívaný Štístko či Šušu při svém loučení v listopadu 2009. Jeho rozhodnutí uspíšily opakující se zdravotní problémy i nabídka na funkci manažera národního týmu. V ní se podílel na postupu na Euro 2012, musel ale řešit i různé výstřelky hráčů.

Na oslavy životního jubilea ale nemá příliš času. A Šmicer je ani nevyhledává.

„Velké oslavy, to prostě není podle mého gusta. Nyní mám hodně práce, čeká nás kvalifikační utkání s Itálií. Takže to oslavíme v rodinném kruhu. Někdy v červnu najdu volný víkend a pojedu to oslavit také do Verneřic," řekl Děčínskému deníku Šmicer.

Otec Natálky a Jiřího, které má s dcerou internacionála Ladislava Vízka Pavlínou, přitom v juniorských kategoriích nijak nezářil a po maturitě na střední ekonomické škole směřoval ke kariéře úředníka. Pár dní před nástupem do práce s ním ale podepsala profesionální smlouvu Slavia, což se nakonec ukázalo být šťastným krokem.

Vladimír Šmicer začínal 
s fotbalem ve Verneřicích, pak přešel do děčínského Kovostroje. Odtud si ho pak „vytáhla" pražská Slavia. „Sešívaným" pomohl k zisku titulu v sezóně 1995/96, další přidal 
i během svého prvního zahraničního angažmá v Lens. Ještě větších úspěchů se dočkal při následující štaci v Liverpoolu, v jehož barvách zvedl nad hlavu trofeje za vítězství
v Lize mistrů, Poháru UEFA či Superpoháru.

„Štístko“ Vladimír Šmicer slaví narozeniny.„Když jsem přišel ve 14 letech, tak mě nenapadlo, že zde nyní budu stát a celý stadion mi bude tleskat. Loučím se 
s kariérou, ale nikdy ne se Slavií, která navždy zůstane v mém srdci," prohlásil na závěr své profesionální kariéry Šmicer, jehož příběh zachycují knihy Šušu z Lens a Fotbalový anděl.

A jak se samotný oslavenec se čtyřicítkou na krku cítí? 
„V hlavě to tak necítím, ale vím, že se ta čtyřka blíží. Tělo už se ale ozývá, to neošálím. Hlavně kolena, která mám několikrát operovaná. Stále aktivně sportuji, hraji fotbal za Chabry. Ale už vnímám, že dvacetiletí kluci jsou na tom lépe než já," s úsměvem říká bývalý reprezentant.

Hned jeho premiérová reprezentační trefa se zapsala do historie českého fotbalu, když Šmicer dvě minuty před koncem závěrečného duelu v základní skupině ME 1996 proti Rusku vyrovnal na konečných 3:3, a zajistil tím postup českého mužstva do čtvrtfinále. Tým pak vybojoval senzační stříbro.

Gólově se rodák z Děčína prosadil i na ME 2000 v Belgii a Nizozemsku a na „bronzovém" Euru 2004 v Portugalsku a stal se teprve druhým hráčem v historii evropských šampionátů, jenž dokázal skórovat na třech turnajích po sobě.

„Štístko“ Vladimír Šmicer slaví narozeniny.Šmicer stále žije s reprezentací, i když nyní už jen v saku. „Teď je před námi zápas 
s Itálií. Kvalifikaci nemáme dobře rozehranou, takže musíme doma vyhrát. Sami jsme se do této situace dostali. Italové se neporážejí každý den, ale nám to třeba může vyjít," pevně věří reprezentační manažer.

Má ještě rodák z Děčínska přehled o výsledcích ze své rodné domoviny? „Jsem v kontaktu s Petrem Voříškem, který vlastně založil děčínskou fotbalovou akademii. Už několikrát jsem mu sliboval, že se přijedu na nějaký trénink podívat. Letos by mi to konečně mohlo vyjít. S fotbalem v Děčíně je to teď těžké, pryč jsou doby, kdy se tu hrávala třetí liga. Snad se to zase někdy v budoucnu zlepší," říká Šmicer a dodává: „Jelikož můj kluk hraje také fotbal, na turnajích jsme se potkávali 
s týmy FAPV Děčín. Tam jsem se setkal s děčínskými trenéry. Je dobře, že něco takového existuje, vždyť práce s mládeží je to nejdůležitější."

Jeho sportovní úspěchy:
Reprezentace: zápasy 80,  branky 27.
ME 1996 – 2. místo, ME 2004 – 3. místo. Pohár FIFA 1997 – 3. místo.
Klubové úspěchy: zápasy 354,  branky 61.
Tituly: Liga mistrů (04/05),  Pohár UEFA (00/01), Superpohár (01), FA Cup (01), Carling Cup (01, 03), SK Slavia Praha (95/96, 07/08, 08/09), RC Lens (97/98).