Jeden kubík týdně. Krásná Lípa se rozhodla zavážet lidem s vlastní studnou alespoň užitkovou vodu. Naopak v Ludvíkovicích, kde měli v posledních letech problémy s vodou opakovaně, jsou její dodávky letos bezproblémové.

Na úklid, splachování nebo základní hygienu mohou lidé v Krásné Lípě využít vodu, kterou jim město doveze jako užitkovou. „Největší problémy jsou na náhorní plošině na Kyjově, Sněžné nebo Vlčí Hoře. A pak také na Kamenné Horce,“ přiblížil nejproblémovější lokality starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Během prvních několika dnů, kdy město možnost zavážení vody nabízí, se přihlásilo hned několik lidí. Čtyřem již vodu radnice nechala přivézt. A to přesto, že má Krásná Lípa poměrně přísná pravidla.

Vodu si mohou nechat dodat jen lidé se stálým pobytem ve městě, jejichž domy nejsou napojené na veřejný vodovod. Na jeden dům je možné přivézt nanejvýš jeden kubík týdně. Pokud se jedná o dvougenerační domek, zvyšuje se limit na dvojnásobek.

Lidé dovezenou vodou nesmí mýt auta nebo zalévat zahrady. „Vodu i její dovoz platí město ze svého rozpočtu,“ doplnil Kolář.

V místech, kde je životně důležité tekutiny dlouhodobě málo, by Krásná Lípa v budoucnu chtěla zřídit veřejná odběrná místa na pitnou vodu. Ta by měla být plněná z hlubinných vrtů. S jejich pořízením by městu mohly pomoci účelové dotace.

Problémy s vodou v posledních letech značně trápily i Ludvíkovice na Děčínsku. Letos to podle starosty Jiřího Šturmy tak zlé není. A to přesto, že je letos výrazně větší sucho než třeba loni.

„Snažíme se co nejvíce omezit plýtvání. Řešili jsme to na základě smluvních podmínek, protože dodavatelem vody je přímo obec,“ přiblížil postup Ludvíkovic Jiří Šturma.

Obec tak zakázala například zalévání, napouštění bazénů nebo mytí aut pitnou vodou. Pokud by někoho u něčeho takového přistihla, mohl by dostat až pětitisícovou pokutu.

„Nikomu jsme pokutu dávat nemuseli. Zřejmě nařízení omezující využití vody zafungovalo psychologicky,“ myslí si starosta Ludvíkovic.

Kromě toho se obec pustila i do některých technických vylepšení. Například do vodojemu nainstalovala senzory hlídající hladinu vody. Pokud klesne pod určitou úroveň, automaticky se pošle textová zpráva. A obec pak může vodojem včas dopustit z potrubí vedoucím od Hřenska. To slouží jako záložní.

„Pokud se vodojem úplně vypustil, tak se zavzdušnilo potrubí. Po dovezení vody jej bylo nutné znovu natlakovat, což také nějakou dobu trvalo,“ doplnil starosta Jiří Šturma s tím, že letos měli v Ludvíkovicích jen jeden výpadek v dodávkách vody. Ten navíc zavinila havárie na vodovodu, nikoliv nedostatek vody.

Severočeské vodovody a kanalizace zavážejí vodu do asi 30 vodojemů. „Intenzita zavážek je letos výrazně vyšší než v minulých letech,“ uvedla mluvčí firmy Iveta Kardianová.