Lidé v postranních uličkách při hlavním komunikačním tahu z Jílového na Sněžník se budou muset zřejmě obrnit větší trpělivostí. Svoz odpadů od některých tamních rodinných domků totiž v posledních týdnech dost vázne. Pokud si na plné popelnice stěžují, příslušní pracovníci Technických služeb města Děčína argumentují sněhovým přídělem, který svozy v dané lokalitě i v mnohých dalších místech zkomplikoval. A nebo přijde na řadu vysvětlení o porouchané technice.

„Za své služby dostávají zaplaceno, tak je musejí pravidelně zajišťovat a ne se vymlouvat. Problémy tady nastaly už v době, kdy ještě žádný sníh ani nebyl,“ rozčilovala se Jana Kloučková z Polní ulice. Připomněla, že tolik potíží, jako v poslední době, s vyvážením popelnic dříve neměli. Na problémy si stěžovala i na technických službách. V děčínské akciovce dvacet let pracovala a připomněla, že podnik v předchozích letech pořídil špičkovou komunální techniku. Proto se častým poruchám diví. Na problémy upozornila i jílovskou radnici.

„Tu situaci v opožděných svozech nebo v určeném termínu vůbec nevyvezených popelnicích jsem prověřovala. Problémy nastaly nejen v Polní, ale například i v Mokré ulici. Deseti lidem ze čtyř tamních domků snížíme měsíční podíl z celoročního poplatku za svoz komunálního odpadu a o nastalých těžkostech budeme dál jednat s poskytovatelem služeb. I mně se dostalo při jednání se zástupci technických služeb vysvětlení, že těžkosti vznikly především kvůli porouchané mechanizaci,“ uvedla Petra Drugová, která se na jílovské radnici stará právě o agendu odpadového hospodářství.

Občasné posuny termínů a nebo nedokončené svozy odpadů v určených dnech kvůli nefunkční technice zaznamenali v poslední době i lidé v některých dalších obcích.

„Vyvezli jen odpady z půlky obce a svoz dokončili až další den. Jinak k nějakým větším problémům u nás nedochází,“ rekapitulovala spolupráci s děčínskou akciovkou starostka Merboltic Hana Kučerová. Podobně situaci hodnotili také dobkovický starosta Petr Šulc a nebo jeho kolega v čele Hřenska Josef Černý.

„Pokud k nějakým zádrhelům třeba právě kvůli porouchaným autům dojde, snažíme se co nejrychleji zjednat nápravu náhradními svozy. Činíme i další kroky k tomu, aby se podobné nedostatky neopakovaly,“ reagoval ředitel Technických služeb města Děčína Emil Čvančara.