Možná i ve vašem bytě či rodinném domku máte od začátku prázdnin nového člena rodiny. Dítě si vyprosilo, že za dobré vysvědčení dostane štěňátko. A protože jste svého syna či dceru nechtěli zklamat, tak jste mu přání splnili.

„Já si myslím, že živý dárek je skutečně vhodný, ale musí to být za určitých podmínek. Nemělo by určitě jít o nějaké unáhlené rozhodnutí jen proto, abychom splnili přání svého potomka. Rodina si musí uvědomit, že zvíře není hračka, která, když omrzí, se dá někam odložit. Je to velký závazek na řadu let,“ připomíná vedoucí městského útulku pro opuštěná zvířata v Děčíně Evelina Jahelková.

Dobře ví, o čem mluví. Právě v děčínském zvířecím „azyláku“ se totiž v minulosti po skončených prázdninách ocitly původně vysněné a později už nechtěná štěňata či koťata.

„Pokud zvíře skončí u nás, je to ještě ta příznivější varianta. V nejednom případě se totiž z odrůstajících štěňat stávají psí nalezenci, kterých se rodina jednoduše zbavila tím, že je z domu prostě vyhodila. A to jsou vždy smutné příběhy,“ dodal dlouholetý pracovník děčínského útulku Jaroslav Kácha.

Naštěstí přibývá lidí, kteří před pořízením nového mazlíčka dokáží zvážit možnosti jeho chovu i to, zda na potřebnou péči budou mít dostatek času.
„Není vůbec žádnou výjimkou, že k nám mnozí rodiče během prázdnin posílají své děti, aby si půjčováním pejsků na procházky vyzkoušely, co taková starostlivost o zvíře obnáší. Teprve, když se potvrdí, že dítě má skutečně vážný zájem se o pejska starat, padne rozhodnutí o jeho pořízení. To považuji za rozumný přístup,“ poznamenala Evelina Jahelková.

Děčínský útulek se čas od času zaplňuje i z jiných důvodů. Své miláčky tam musí odkládat lidé z bytů, které třeba koupí nový majitel a nepřeje si, aby jeho podnájemníci chovali jakékoli zvíře. Jsou i nešťastníci, kteří si další chov pejska prostě nemohou dovolit z ekonomických důvodů. Nemají dost peněz na nákup krmiva a nebo finančně náročnější veterinární péči. Zvíře proto umístí do útulku.

„Objevují se tady nejen děti kvůli půjčování psů na venčení, ale i mnozí dospělí, většinou starší lidé. Svěří se, že mají zájem pořídit si psího kamaráda a chybí jim chovatelského zkušenosti. Tak s nimi celou záležitost probereme, nabídneme jim i možnost péči o zvíře si vyzkoušet. Řada z nich pak usoudí, že je to spousta starostí, které by nezvládli. Tak si svůj úmysl rozmyslí. A zůstane třeba jen u těch návštěv útulku, což považuji za správné rozhodnutí,“ dodala šéfka zvířecího „azyláku“ Evelina Jahelková.