Za prací, studiem nebo za lepším životním prostředím odcházejí lidé z Děčínska. Okres má rok od roku méně obyvatel. Více se jich totiž odstěhuje než přistěhuje.  Okres Děčín měl mezi lety 2005 a 2017 druhou nejvyšší ztrátu počtu obyvatel způsobenou stěhováním v rámci celého kraje. Podle dat Deníku to bylo -2,45 člověka na tisíc obyvatel. Vyšší saldo má jen okres Most, kde dosáhlo -3,39 člověka na tisíc lidí.

Doubici zasypal sníh.
OBRAZEM: Doubici zasypal sníh. Vypadá jako pohlednice od Lady

Nejvíce lidí z Děčínska uteklo do Prahy, kam se stěhovali především za prací nebo studiem. Scénář bývá stejný – mladý člověk vystuduje v Praze vysokou školu a kvůli nedostatku uplatnění tam zůstane. Ze stejných důvodů se často lidé stěhují i do Ústí nad Labem.

„V zásadě to bylo kvůli práci v Ústí. Původně jsem bydlel v nájmu pět minut pěšky od fakulty, měl jsem dostudováno a nechtěl jsem bydlet u rodičů,“ vysvětlil Petr Bláha důvody svého přesunu z Děčína do Ústí nad Labem, kde dnes pracuje na jedné z fakult tamní univerzity.

Roztrhané ovce.
FOTO: U České Kamenice zřejmě útočili vlci. Rozsápali dvě ovce

Postupem času se z nájemního bytu přestěhoval do vlastního a tím se mu možnosti vrátit se zpět do Děčína značně zhoršily. „Tenkrát mi navíc chyběl v Děčíně nějaký kulturní život. Což je vlastně ironie, protože dneska to vidím opačně a do Děčína často jezdím,“ přiblížil jeden z dřívějších impulsů k odchodu Petr Bláha.

Kromě Prahy se lidé nejčastěji stěhují do blízkých okresů, spolu s Ústím nad Labem jsou to ještě okresy Česká Lípa, Teplice a Litoměřice. Překvapivě hodně lidí zamířilo do Mladé Boleslavi, kam je táhne práce ve Škodovce.

Nové auto děčínského primátora Jaroslava Hroudy.
Auto Jaroslava Hroudy zajisté poznáte. SPZ s primátorem Děčína baví zemi

Přestože úbytek lidí znamená i méně peněz do městských rozpočtů, snaží se radnice regulovat příliv problémových lidí. Vyhlašují proto bezdoplatkové zóny, do kterých se nesmějí posílat některé příspěvky související s bydlením. V děčínském okrese takové možnosti využil před časem například Varnsdorf nebo Děčín. Představitelé obou největších měst okresu si zavedení bezdoplatkových zón pochvalují.

JEN ZA HUMNA

Lidé se ale nestěhují jen mezi okresy, bydliště mění i v rámci jednotlivých měst. Například Děčín přišel za posledních necelých 30 let o více než tisíc obyvatel a nyní v něm žije už méně než 50 tisíc lidí. Část obyvatel přitom neodešla daleko, jen do okolních obcí. To je i případ děčínské rodačky Zuzany Bábkové, která se před časem přestěhovala do Ludvíkovic.

„V Děčíně nebyly žádné dostatečně velké pozemky a my s manželem oba toužili po velké zahradě a zvířatech. Sháněli jsme třeba i starší dům, ale nic volného prostě nebylo. Nejlepší pozemek byl tenkrát ten náš v Ludvíkovicích,“ vysvětlila Bábková, proč se přestěhovala do vesnice ležící kousek nad Děčínem.

ŠLÁGR. Utkání Děčín - Pardubice se hraje už od 17 hodin.
Pojďte na basket, Válečníci vyzvou Pardubice!

I to hrálo v jejím rozhodování svou roli. Ludvíkovice jsou totiž v docházkové vzdálenosti od okresního města. „Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, že bych se z Děčínska odstěhovala, mám to tu ráda,“ dodala Bábková.