Hospůdka U Nádraží v České Kamenici bude otevřena celý Štědrý den od rána až do noci. Štědrovečerní večeři si tu dají nejen lidé v nouzi, kteří si ji nemohou dovolit nebo by měli být na Vánoce sami. Letos se každoroční akci majitel rozhodl cílit na azylový dům pro maminky s dětmi v Jiřetíně pod Jedlovou.

"Nejkrásnější na tom je, jak akce lidi semkne. Nosí nám sem domácí vaječňák, dnes přišel z Ostravy balík s perníčky i cukrovím. Nejen kamenické maminky nám sem nosí letos hodně věcí právě pro azylový dům. Dozvěděl jsem se taky to, že severní Morava udělala sbírku. Mají plnou garáž věcí a je toho tolik, že se to sem nedá ani dopravit," neskrývá své nadšení Viktor Vorba.

Nakonec ale dárky z Moravy do Jiřetína poputují díky jeho sestře, která pro ně pošle nákladní auto svého podniku.

V hospůdce se na Štědrý den letos chystá okolo 70 kilogramů bramborového salátu a okolo sta řízků. "Z toho 25 porcí pro dospělé a 35 porcí pro děti povezeme právě do Jiřetína," upřesnil Viktor Vorba.

Oblíbenou vánoční pochoutku si lidé mohou dát hlavně k večeři. Pokud se budou z nějakého důvodu chtít najíst dříve nebo později, není to podle majitele problém.

Najíst se lidé mohou, dokud jídlo nedojde. Zaplatit si budou muset pouze pití, které by si k jídlu chtěli dát. Podle majitele by ale jídla mělo být dostatek. Co zbude pak o 1. svátku vánočním odveze na Oblastní charitu v České Kamenici.

Předloni se akce zúčastilo kolem padesáti lidí, loni to byla přibližně stovka. Účastníci se předem nehlásí dopředu, a tak je těžké odhadnout, kolik jich letos nakonec přijde.

A jak vznikl nápad akci uspořádat? "Před třemi lety jsem se rozváděl a byla to pro mě docela rána. Věděl jsem, že mám před sebou poslední Vánoce s rodinou. Tak jsem si říkal, že je hrůza být sám na Vánoce a napadlo mě to udělat," vysvětlil majitel.

"Moc děkuji všem, co se na všech ročnících podíleli," uzavřel.