Základní škola na Máchově náměstí má 106 zaměstnanců, do stávky jich jde přibližně stovka. „Zavřené budou obě školy i obě mateřinky. Zavřená bude také družina,“ přibližuje ředitel Máchovky Martin Lána situaci během pondělního protestu s tím, že informace k rodičům o uzavření školy půjdou během úterý. On sám se se svými kolegy z vedení školy do stávky nezapojí, v pondělí mají totiž ve škole kontrolní den na přestavbách tříd a u této kontroly musí být. Samotnou stávku ale podporuje. „Snižování PHmax, tedy maximálního počtu hodin, není dobrý krok, který se výrazně negativně projeví v kvalitě vzdělávání,“ zmiňuje Lána hlavní důvod, proč se učitelé rozhodli stávkovat. Dalším důvodem jsou nízké platy nepedagogických pracovníků. Jejich výplaty jsou tak nízké, že obsadit jejich místa je pro školy velmi složité.

Spolu s Máchovkou se k pondělní stávce připojí v plném rozsahu téměř všechny děčínské městské základní a mateřské školy s několika výjimkami. Tou první je základní škola v Březinách, která bude vyučovat podle běžného rozvrhu. Tou druhou pak škola na Komenského náměstí, kde omezí provoz pouze na druhém stupni. Děti z prvního stupně půjdou normálně do školy, budou pro ně zajištěné i obědy v jídelně ve Sládkově ulici. Stávkovat nebude také mateřská škola v Liliové ulici, někteří učitelé budou stávkovat na škole na Kamenické ulici, provoz ale bude až na omezení odpolední družiny zajištěn. Jistá není podpora stávky zatím ve školách v Bynově a v Boleticích.

Zavřené budou ale i menší školy mimo Děčín. Vyučovat se například nebude na základní škole v Markvarticích. „Protože chceme dát vládě jasně najevo, co si o plánovaných změnách myslíme, nemáme jinou možnost, než se do této stávky zapojit. Pokud nedojde k dohodě odborů s ministrem školství, bude 27. listopadu uzavřena celá základní škola včetně družiny a jídelny i mateřská škola,“ uvedla ředitelka markvartické školy Magda Petrášková. Stejně jako ostatní ředitelé zdůrazňuje, že i v Markvarticích bojují za děti a kvalitu jejich vzdělávání.

Ve Varnsdorfu zatím stávku potvrdila škola a školka na Bratislavské ulici, jídelna na náměstí a školka v Křižíkově ulici. Na škole na náměstí E. Beneše by měl být provoz zajištěn. V Rumburku pak bude zavřená škola Tyršova, oproti tomu škola v ulici U Nemocnice bude vyučovat podle běžného rozvrhu.

Stávkovat v pondělí plánují také střední školy, zavřené zůstane například děčínské gymnázium. Avizované snížení PHmax o 15 procent na středních školách se Gymnázia Děčín dotkne snížením odučených hodin za týden zhruba ze 705 na 600. „Ve vzdělávání se to projeví například tím, že se výrazně omezí nabídka seminářů pro 3. a 4. ročníky, některé dělené hodiny se sloučí a budou se opět vyučovat v plném počtu až 32 studentů/studentek (matematika, fyzika, čeština). Vyučování se tak vrátí do velkých skupin a k frontální výuce, bez možnosti uplatňovat moderní výukové metody,“ vysvětluje za odboráře děčínského gymnázia Olga Kouřimská. Kromě děčínského gymnázia se ke stávce připojí také například gymnázium v Rumburku. To českokamenické bude stejně jako zdejší základní škola běžně učit.

Na Střední škole řemesel a služeb se ke stávce také připojí, učit nebudou teoretické předměty a velkou většinu praxe. Ta bude pouze u truhlářů a u automechaniků.

Mohlo by vás zaujmout: Mezi Kamenicí a Šenovem se uleví cyklistům i pěším, začne stavba cyklostezky

Českou Kamenici a Kamenický Šenov propojí nová cyklostezka. | Video: Deník/Alexandr Vanžura