Některé školy na Děčínsku ve středu posunuly začátek vyučování na devátou hodinu. Účastní se totiž protestu proti změně odměňování pedagogických pracovníků.

Jednou ze škol, kde se ve středu vyučuje o hodinu později je Základní škola na Komenského náměstí v Děčíně.

„Rodiče se o stávce dozvěděli v pondělí. Pokud někdo nebyl ve škole, snažili jsme se kontaktovat rodiče například maily. Víme, že to bylo všechno poněkud narychlo,” říká ředitelka školy Olga Křivohlavá. Podle jejích slov ve středu ale bude zajištěna pro všechny děti, jejichž rodiče je nebudou moci ohlídat, družina. Ve škole na Komenského náměstí se do stávky zapojili téměř všichni učitelé.

Kromě této školy se do protestu v Děčíně zapojila například škola na Máchově náměstí nebo Na Pěšině. Základní škola v Želenicích zvolila místo stávky protestní dopis.

Také ve Varnsdorfu se rodiče nemusí bát, že by děti zůstaly stát před školou.

„Dnes stávkuje ve Varnsdorfu asi polovina pedagogů v základní škole na náměstí. Bude ale zajištěna družina. Symbolicky se k protestu připojila také jedna mateřská školka, která vyvěsila cedule upozorňující na protest proti připravovaným změnám v odměňování,” říká mluvčí Městského úřadu ve Varnsdorfu Romana Macová.

V Rumburku se do stávky zapojily tři školy.

„Ke stávce školských odborů se ve středu připojí celkem tři základní školy z Rumburku, a to Základní škola U Nemocnice, ZŠ Tyršova a ZŠ Vojtěcha Kováře,” uvedla mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová.

Veřejnost o protestní akci není příliš dobře informována. Byla totiž dohodnuta na poslední chvíli.

„Ani nevím, že má být zase nějaká stávka. Kvůli čemu tentokrát?” podivuje se na Facebooku Děčínského deníku Ivana Chvojková.

Učitelům se nelíbí změna způsobu odměňování. Doposud mají na výši jejich platů vliv odpracovaná léta. To chce ministr školství Josef Dobeš zrušit a přenést možnost rozhodovat o platech na ředitele škol. Ti by pak měli platit kantory podle toho, co umí. Nikoliv podle dosaženého věku. Učitelské odbory se ale obávají toho, že je tento systém snadno zneužitelný v případě, kdy se učitel znelíbí řediteli školy.