Stát bude obcím a krajům proplácet povodňové škody jen na majetku, který nelze běžně pojistit, například silnicích a chodnících. Pokud někdo majetek, například budovu školy či radnice, pojištěný neměl, nedostane na něj od státu ani korunu, řekl dnes novinářům po jednání s ústeckou hejtmankou Janou Vaňhovou (ČSSD) náměstek ministra pro místní rozvoj Michal Janeba. Stát podle něho nebude proplácet veškeré škody, obce a kraje se na nich budou muset podílet. Kolik přesně bude na obnovu škod uvolněno peněz, ještě není jasné, škody se teprve budou muset přesně sečíst.

Podle Janeby bude stát obcím za červnové i srpnové povodně proplácet 90 procent nákladů tam, kde byl vyhlášený stav nebezpečí, a 70 procent tam, kde stav nebezpečí vyhlášený nebyl. První případ se v Ústeckém kraji týká jen Děčínska za škody během srpna, červnové škody na Děčínsku a všechny škody v ostatních místech kraje, například Ústecku a Litoměřicku, budou hrazeny jen ze 70 procent. Dodal, že pokud spoluúčast obce překročí čtvrtinu jejího letošního rozpočtu, stát jí zbylé škody uhradí v plné výši.

Kraje dostanou na obnovu majetku mnohem méně, v případě vyhlášení nebezpečí polovinu částky, tam, kde stav nebezpečí vyhlášený nebyl, 40 procent. Vaňhová uvedla, že jen škody na krajských komunikacích jsou zatím odhadovány na 524 milionů korun, ale budou nakonec nejspíše vyšší, protože ještě nejsou zcela sečtené. Dodala, že částka je tak vysoká, že kraj bude muset omezit plánované investice. Jaké to konkrétně budou, ještě vedení kraje nerozhodlo, ale bude se to týkat hlavně takových investic, které měly teprve začít. V případě zahájených akcí se může prodloužit doba jejich dokončení.

Povodňové škody v kraji zatím kraj a obce odhadují na 1,5 miliardy korun, podle Vaňhové ale bude částka nejspíše vyšší. Do některých poškozených míst se stále nedá dostat. Dodala, že se daří některé škody rychle obnovovat. Dnes armáda v Kytlici na Děčínsku zprovozní první provizorní most, ve středu pak v Hřensku na Děčínsku a ve čtvrtek v Povrlech na Ústecku.