Situace okolo rumburské nemocnice začíná být více než vážná. Na začátku prázdnin totiž omezí akutní příjem na interně. Starostové ze Šluknovska proto požádali hejtmana Oldřicha Bubeníčka a krajské radní o schůzku.

Na radnice Šluknovského výběžku se totiž v souvislosti s lékařskou péčí obrací stále více lidí. „Jsou vystrašení, znejistělí a naštvaní z důvodů rostoucí nejistoty ohledně stávajícího a zejména budoucího zajištění už nejen kvalitní, ale vůbec dostupné zdravotní péče,“ píše Sdružení pro rozvoj Šluknovska v dopise hejtmanovi a krajským radním, ve kterém je žádají o setkání.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Penta z rumburské nemocnice vycouvala

Starostové zároveň upozorňují, že kvůli rušení ordinací není na Šluknovsku dodržována nejzazší možná dojezdová doba do zdravotnických zařízení. Šluknovský výběžek totiž není jen odlehlý, ale i poměrně velký. Například z Dolní Poustevny do Rumburka je to 26 kilometrů. Tedy stejně jako z Děčína do Ústí nad Labem.

Dopis dorazil na hejtmanství před deseti dny. Zda ke schůzce skutečně dojde, zatím není jasné. „Dopisem se bude zabývat rada kraje,“ uvedla mluvčí úřadu Lucie Dosedělová. Pod dopis se podepsalo 17 z 18 starostů obcí a měst ve výběžku. Chybí pouze podpis starosty Varnsdorfu Stanislava Horáčka. A právě ve Varnsdorfu se tento týden sejde na výjezdním zasedání rada kraje.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Rumburská nemocnice se propadá do hlubší ztráty

Při této příležitosti hejtman starostům setkání přislíbil. „Máme pozvánku pro tři starosty,“ uvedl starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Šluknovský výběžek by měl na jednání zastupovat starosta Jiříkova a šéf Sdružení pro rozvoj Šluknovska Michal Maják, místopředsedkyně Dobrovolného svazku obcí Sever a starostka Šluknova Eva Džumanová a předseda DSO Tolštejn a starosta Rybniště Roman Forfera.

Ústecký kraj jedná v současné době o zajištění lékařské péče s Varnsdorfem. To je ale podle starostů podepsaných pod dopisem neakceptovatelné. Ve Varnsdorfu totiž nebude zajištěna akutní péče a pacienti například s infarktem nebo jiným závažným zdravotním stavem budou muset sanitky vozit do 50 kilometrů vzdáleného Děčína, případně do České Lípy. Do ní to budou mít pacienti z některých míst Šluknovska i více než 60 kilometrů.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Rumburk si dal podmínky pro převod Lužické nemocnice na kraj

Lužická nemocnice v Rumburku se dlouhodobě potácí ve finančních problémech. Rumburk, který je jejím majitelem, se nejprve snažil jednat o jejím převodu s krajem. Následně upřednostnil otevřený tendr na prodej. Po jeho krachu se chtěl znovu vrátit za jednací stůl s krajem, ten to ale odmítl. Starostové se nyní snaží jednání obnovit.

Lužická nemocnice zajišťuje péči pro 55 tisíc obyvatel Šluknovska. Během letních měsíců je ale v tomto regionu výrazně více lidí.