Velké naštvání a hlavně zklamání vzbuzuje vývoj posledních dnů ve starostech z Děčínska. Stěžují si, že nedostávají žádné informace. Netuší například, kdo v jejich obci je v karanténě, opatření na hranicích považují za nedostatečná a musí je hlídat sami. Policie či armáda je totiž jen na oficiálních přechodech. Například ve Varnsdorfu se na hranicích bez předchozího upozornění samosprávy objevila armáda na přechodu do Grossschönau.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

„Po ranní kontrole a domluvě jsme jim zajistili alespoň toalety,“ uvedl místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda. Vojáci totiž stáli na hranicích pouze s auty, bez jakéhokoliv zázemí. Stejně jako policie na přechodu do Seifhennersdorfu, kam radnice ve spolupráci s hasiči a rybáři dopravila obytný karavan, kde mají policisté alespoň základní zázemí. I sem nechala přivézt mobilní toalety. S majitelem přilehlého domu se pak domluvila na napojení elektřiny.

Hodně rozčarovaný je starost Lipové Pavel Svoboda. „Očekával jsem, že bude svolán ústřední krizový štáb, který konečně začne fungovat a řídit nastalou pandemii. Předávat informace krajským krizovým štábům a ty následně na obce s rozšířenou působností a konečně na jednotlivé krizové štáby obcí a měst,“ rozohnil se Svoboda na sociálních sítích. Chybí mu také informační cedule o uzavření hranic a jejich zabezpečení.

Svoboda si také postěžoval na to, že chybí seznamy lidí v karanténě. Vyzval také k tomu, aby lidé nosili roušky. Byť by se jednalo o ty podomácku vyrobené, protože ostatních je v lékárnách velký nedostatek a není je možné sehnat.

Podle předsedy Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosty Krásné Lípy Jana Koláře se v posledních hodinách situace začíná mírně obracet. „Nyní nám vše chodí pro jistotu hned z několika míst najednou. Jedná se ale jen o formální věci, nikoliv o praktické informace,“ řekl Kolář s tím, že většinu zpráv čerpají například z tiskových konferencí vlády.

Ani v Krásné Lípě nevědí, kdo v tomto městě musí dodržovat karanténu. „I kdybych věděl, že tu mám určitý počet lidí v karanténě, tak bychom s tím moc dělat nemohli,“ podotkl starosta s tím, že by se spíše bál nenávisti ze strany jiných lidí. Proti nemocným se totiž zvedla velká vlna hněvu, především na sociálních sítích.

Opakovaně prostudovávat všechny materiály nemají starostové především menších obcí čas. „V tuhle chvíli se měníme spíše na krejčovské dílny a jejich zásobování,“ připomněl Kolář problémy s ochrannými pomůckami. Oproti jiným zimám jsou chalupy v Krásné Lípě plné rekreantů, většinou lidí z Prahy nebo středních Čech. To v polovině března nebývá zvykem. „U spousty chalup to vypadá jako na Vánoce, často tam stojí několik aut,“ doplnil starosta.

Na všech obcích s rozšířenou působností i v ostatních obcích pravidelně zasedají krizové štáby.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník