Jde o druhý dopis v pořadí – ten první psali starostové před několika měsíci. Již tehdy upozorňovali na problémy s nepřizpůsobivými obyvateli. Od té doby se ale situace ještě více vyhrotila.

Dopis otiskujeme v nezkrácené podobě:

Vážený pane premiére,

obracíme se opět na Vás s výzvou, týkající se návštěvy našeho Šluknovského výběžku a se žádostí, abyste pomohl řešit problémy tohoto regionu se vzrůstající kriminalitou a násilím, způsobenými skupinami nepřizpůsobivých osob, jejichž jediným zdrojem obživy, kromě sociálních dávek, jsou krádeže, loupeže a přepadávání lidí, a to i za bílého dne.
Vaše mlčení, pane premiére, v nás vzbuzuje obavy, že naše problémy buď nechcete, nebo neumíte řešit, anebo v horším případě, že nemáte zájem je řešit.
Nemůžeme se ubránit dojmu, že Vám nezáleží ani na problémech starostů měst a obcí Šluknovského výběžku, ale že Vám nezáleží ani na občanech tohoto státu, zejména těch občanů, na které nedohlédnete z oken Strakovy akademie.
Pane premiére,
v tuto chvíli se Šluknovský výběžek zmítá ve vlnách násilí a značné sociální a společenské nejistoty, která se pomalu vymyká veškeré kontrole.
Vaši návštěvu zde už neočekáváme jen my, starostové osmnácti obcí a měst Šluknovska.
V tuto chvíli zde na Vás čeká 60 tisíc občanů, zoufalých ze současné situace, frustrovaných Vaším mlčením a nezájmem, naštvaných z toho, že dosud, za poslední čtyři týdny vyhrocené situace, nepadla ani z Vaší strany ani ze strany vlády žádná jasná slova, jakým způsobem chcete a budete problémy s kriminalitou a násilím ze strany nepřizpůsobivých v tomto regionu, ale i v celé republice, řešit.
Vážený pane premiére,
důrazně Vás žádáme, abyste v co nejbližší době přijel na Šluknovsko a hovořil s námi.
Abyste začal řešit problémy, které jsou smutným a tragickým důsledkem sociální politiky všech polistopadových vlád České republiky.
Víme, že jste po svých předchůdcích zdědil příliš velký a těžký problém, a jsme ochotni udělat vše, co je v našich silách, abychom Vám ho pomohli řešit.
Ale bez Vás to, pane premiére, opravdu nepůjde.
Stejně, jako to nemůže jít Vám bez nás, starostů a občanů této země.
Pane premiére,
žádáme Vás - komunikujte s námi, mluvte s námi a spolupracujte s námi!

Za šedesát tisíc občanů a za osmnáct starostů měst a obcí Šluknovského výběžku.
Jaroslav Sykáček, starosta města Rumburk, senátor
Josef Zoser, starosta Jiřetína pod Jedlovou, předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska
Martin Louka, starosta Varnsdorfu
Eva Džumanová, starostka Šluknova.