Oproti loňskému roku, kdy demonstrace svolávali místní aktivisté nespokojení s bezpečnostní situací na Šluknovsku nebo pravicoví radikálové, nastala letos zásadní změna. Organizace demonstrace se tentokrát totiž ujali sami nejvyšší představitelé samospráv v regionu.

„Jako starostové měst a obcí Šluknovska jsme využili všechny naše možné legislativní a organizační možnosti, jak na územích našich měst tyto problémy řešit. Ale sociální a bezpečnostní politiku státu musí řešit vláda ČR a ne samosprávy obcí," říká předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska a starosta Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser.

Protest, který pořadatelé nazvali Demonstrace starostů měst a obcí Šluknovského výběžku se uskuteční na šluknovském náměstí ve čtvrtek 19. července od 16 hodin.

„Shromáždění se zúčastní kromě starostů i místostarostové, členové zastupitelstev obcí, zváni jsou všichni občané Šluknovského výběžku. Demonstrací chceme upozornit vládu na naši nespokojenost s její nečinností. Svůj nesouhlas nebo nespokojenost ale může samozřejmě přijít vyjádřit kdokoliv," doplnil Josef Zoser.

Právě demonstrace proti kriminalitě přilákaly loni v létě pozornost ke Šluknovsku. Místním došla po potyčkách mezi většinovou společností a Romy trpělivost. Na první demonstrace chodilo přes tisíc lidí, kteří několikrát provokovali potyčky s Romy, pak se na akcích začali zviditelňovat nacionalisté a protesty se zvrhly do bitek s policií.

Situace se postupně uklidňovala a z demonstrací se stal skoro kolorit místních aktivistů, které ke konci podporovaly jen asi dvě stovky lidí.

Problémy s bezpečností ale podle starostů přetrvávají.

„Až na dva absentéry se všech 16 starostů shodlo, že už nehodláme čekat na to, jestli vláda bude vůbec reagovat na naše návrhy. Ať nám klidně řeknou, že to nejde, ale oni dělají mrtvého brouka," řekl Zoser.

Ten tvrdí, že základní příčiny etnického napětí nezmizely.  Kdyby situaci dál nikdo neřešil, ze Šluknovského výběžku se podle něj bude stále stávat odkladiště nepohodlných lidí.

„Určitě se k protestu přidám, nesmí se tu na nás zapomenout," říká Lenka Zítková ze Šluknova. „Jen doufám, že se do toho nebudou motat extrémisté," dodává.

Pomoci se ale výběžek přeci jen „z vyšších míst" dočkal. Letos tu vznikla Speciální pořádková jednotka.

„Určitě je dobře, že tu je," říká starosta Varnsdorfu Martin Louka. Osobně ale její působení nepovažuje za zásadní řešení situace. To má v ruce vláda. Ta v minulosti tvrdila, že situaci vyřeší jednotlivými legislativními úpravami, mimo jiné zpřísněním podmínek pro vyplácení sociálních dávek. Zároveň ale odmítla balíček legislativních úprav, které navrhl Ústecký kraj; prý se shodovaly s tím, co vláda prosazuje.

Úpravy se měly týkat mimo jiné zavedení registru přestupků a jejich tvrdšího trestání či omezení heren. Uvažuje se také o velmi výrazném omezení příspěvku na bydlení. Řada lidí s velmi nízkými příjmy tento příspěvek pobírá, čehož využívá celá řada majitelů ubytoven, včetně měst a obcí. Ceny v těchto ubytovnách v současné době překračují i několikanásobně běžné nájemné. Sociálně slabým lidem ale nikdo běžný byt nepronajme a ocitají se tak v začarovaném kruhu.

Bezpečnost zlepšily alespoň policejní jednotky, které po nocích hlídkují v největších městech regionu. Nejdřív dojížděly z jiných částí republiky, letos na jaře vznikla jednotka přímo pro Ústecký kraj.

Protest starostů nebude jediná letní akce. Demonstraci „do roka a do dne" slibuje na 4. srpna také provokatér a organizátor loňských protestů Lukáš Kohout. 

Protest: Kdy, kde a proč?
- na náměstí ve Šluknově
- 19. července od 16 hodin
- starostové měst a obcí sdružených ve Sdružení pro rozvoj Šluknovska tak chtějí vyjádřit svou nespokojenost s nečinností vlády při řešení problémů vyloučených lokalit, podle starostů jsou jejich možnosti vyčerpané