„Změňte zákony," píší starostové ze Šluknovska premiéru Petru Nečasovi. Policejní posily Šluknovsku výrazně pomohly, ale represe podle starostů nestačí.

Když před časem vznikla speciální pořádková jednotka, starostové ze Šluknovska to jen přivítali. Díky policejním posilám se totiž daří zvládat nárůst kriminality.

„Není možné čekat, až lidé znovu projeví, stejně jako loni, nespokojenost na náměstích, protože se stále nemění legislativa," říká jiřetínský starosta a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

Starostové ocenili v dopise příchod policie, ale zesílené hlídky podle nich nestačí.

„Přivítali jsme zprávu o policejní pomoci naší oblasti. Vznik speciální pořádkové jednotky v ohroženém regionu jistě pomohou v oblasti snižování trestné a přestupkové činnosti. Policii za tuto pomoc děkujeme, přesto bychom považovali za přínosnější řešení posílení jednotlivých služeben v místech s dostatečnou pravidelnou preventivní hlídkovou činností v ulicích," píší starostové ze Šluknovska Petru Nečasovi.

Důležité je podle Zosera také zavedení rejstříku přestupků, o kterém mluví politici na nejvyšší úrovni již od loňských nepokojů.

„Jeho vznik bychom opravdu přivítali, protože si snad lidé konečně uvědomí, že po několikátém přestupku odpracují několik stovek hodin na obecně prospěšných prací nebo půjdou za katr. Pokud k těm zásadním legislativním změnám nedojde, tak se nebudeme divit, pokud lidé opět vystoupí," pokračuje starosta Jiřetína pod Jedlovou.

Ze Šluknovska je to již několikátý dopis, který starostové kvůli vyhrocené situaci v regionu adresují do Strakovy akademie. Doposud ale příliš úspěšní nebyli. Nyní po Petru Nečasovi chtějí, aby určil konkrétního člověka, který bude za řešení problémů sociálně vyloučených lokalit odpovědný.

„Očekávám, že premiér někoho pověří, koho vybaví pravomocemi, vládní agentura pro sociální začleňování je totiž  nemá. A je jedno, jestli vláda agentuře přidá pravomoci, nebo jmenuje nového zmocněnce," dodal předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Zoser.