První dvě větší města na Děčínsku mají již svá nová vedení. Svá místa uhájili dosavadní starostové: V Jílovém Miroslav Kalvas, v České Kamenici Hana Štejnarová.

Česká Kamenice

Přestože skončilo SNK – ED 
v komunálních volbách až na třetím místě, může slavit velký úspěch. V čele České Kamenice bude totiž i v dalším volebním období Hana Štejnarová z Evropských demokratů.

„Chceme pokračovat v tom, v čem jsme začali. Je potřeba dokončit rekonstrukci školy, kanalizace, postupně opravujeme dům kultury. Teprve až toto dokončíme, můžeme se zamýšlet nad dalšími plány," uvedla krátce po zvolení staronová starostka České Kamenice.

Koaličními partnery Evropských demokratů bude ČSSD, která získala pro Otakara Mareše post místostarosty, KSČM a ANO. Zcela mimo hru zůstal vítěz voleb Koalice pro Kamenici.

„Vyhráli jsme s velkou převahou. Výsledek voleb vypovídá o tom, že lidé chtěli změnu," říká Martin Konečný 
z Koalice pro Kamenici s tím, že po volbách vyjednávali 
s ostatními stranami a nabízeli jim férový podíl na vedení města. Koalice pro Kamenici také navrhla zveřejňování podkladů pro zastupitele na internetu nebo online přenosy z jednání zastupitelstva. To ale ustavující zastupitelstvo neschválilo.

„Já osobně s tím problém nemám, i když třeba co se týče přenosů, tak by to asi bylo obtížné technicky zajistit. Ale záznamy? Proč ne. Ale je nutné to nejprve projednat v radě, a ta se sejde příští týden," dodává starostka.

Jílové

Také v Jílovém bude stát v čele města stejný starosta. Do druhého volebního období po sobě byl zvolen starostou Miroslav Kalvas.

„Čekají nás opravy škol, školek, chceme dokončit opravu rozhledny a opravit střechu zámku," vypočítává nejbližší záměry města Kalvas. Jen opravy školských budov vyjdou na desítky milionů, částečně z dotací a částečně z úvěrů.

Velké emoce v Jílovém provázela volba místostarosty. Tím se stal sociální demokrat Lubomír Michalec starší. A to přesto, že ve volbách neuspěl 
a jako lídr kandidátky skončil až na pátém místě jako druhý náhradník.

„Cením si všech hlasů od voličů. Ale vzhledem k časovému vytížení jsem musel na post zastupitele rezignovat," vysvětluje Karel Rajchl, který se až z osmého místa dostal do zastupitelstva.

Následně z pracovních důvodů odstoupil také první náhradník Jiří Šmíd, čímž se 
otevřela Michalcovi staršímu cesta do zastupitelstva. V tom bude zasedat spolu se svým synem.

Česká Kamenice
Starostka - Hana Štejnarová (SNK – ED)
Místostarosta - Otakar Mareš (ČSSD)
Radní města - Eva Kodymová (KSČM), Vladimír Kovtun (SNK – ED), Martin Šváb (ANO)

Jílové
Starosta - Miroslav Kalvas (Občané Jílového)
Místostarosta - Lubomír Michalec st. (ČSSD)
Radní:
Pavel Mošner (Občané Jílového)
Libor Buchta (Občané Jílového)
Lucie Valterová Hanzlová (Občané Jílového)
Kateřina Sýkorová (PRO Sport 
a Zdraví)
Zdeněk Frkal (PRO Sport 
a Zdraví)