Necelá stovka lidí si nenechal ve čtvrtek 1. listopadu odpoledne ujít volbu nového vedení Rumburka. Do poslední chvíle totiž žádná ze stran rumburského zastupitelstva veřejně neoznámila uzavření koaliční dohody. Mezi lidmi tak panovala velká nejistota. „Vůbec nevíme, kdo by měl být starostou. To tu dříve nebývalo,“ postěžovala si starší žena, která se na volbu přišla podívat.

Jasněji jí ani ostatním lidem v sále neudělaly nominace stran na starostu. Navrženi byli Alois Kittl (Město lidem), Lumír Kus (ANO), Jiří Pimpara (ODS) a Petr Vondráček (ČSSD). Kittl, Vondráček a Pimpara kandidaturu na nejvyšší pozici ve městě odmítli. „Je ve vašich rukou, kam se v příštích letech bude ubírat budoucnost Rumburka,“ řekl ve volební řeči Lumír Kus.

Na jediného kandidáta se obrátil s dotazy zastupitel Darek Šváb a bývalá radní Bronislava Nedvědová. Ptali se jej na rumburskou nemocnici, pravomoci, které si ponechá, nebo na budoucnost pověřené tajemnice Dagmar Žákové. Její odvolání by Kus v současné době nepovažoval za dobré, nemocnici podle jeho názoru město nemůže ufinancovat ze svého rozpočtu.

Lumír Kus nakonec přesvědčil 16 z 23 zastupitelů a stal se tak novým starostou Rumburka. „Chtěl bych poděkovat Jaroslavu Sykáčkovi za to, jakým způsobem svůj mandát vykonával,“ řekl krátce po svém zvolení Kus, podle jehož názoru je výsledná koalice výsledkem kompromisu přijatelného pro každého. Jedním z hlavních úkolů nové radnice bude vyřešit problémy s Lužickou nemocnicí, která se ekonomicky potácí nad propastí.

"Nastoupil jsem do hodně rozjetého vlaku, kterému navíc už blízko končí koleje. Budu muset okamžitě reagovat, jednat s krajským úřadem nebo Krajskou zdravotní a budeme se snažit to dotáhnout do fáze, kdy tu bude udržitelná zdravotní péče," uvedl Kus. Pokud se s krajem na převzetí nemocnice nedohodne, může podle něj přijít další fáze. Tedy uzavření nemocnice.

Prvním místostarostou se stal Jiří Pimpara (ODS), jako druhého místostarostu zastupitelé vybrali Ladislava Růžičku (ANO). Dalšími radními se stali Karel Schäfer (ODS), Leoš Moravec (Rumburští patrioti), Jaroslav Sykačák a Petr Vondráček (oba ČSSD).

Pro Jaroslava Sykáčka znamenalo čtvrteční zastupitelstvo po dvaceti letech konec v placených politických funkcích. „Je čas přijít, stejně tak je čas odejít,“ lakonicky zhodnotil svůj konec v čele města Sykáček. Ten má podle svých slov již nabídky na práci. „Jsou většinou z Prahy. Zatím ale nemám úplně jasno,“ dodal nejdéle sloužící český starosta Rumburka.

Do jeho vedení se dostal v roce 1998, kdy se stal místostarostou. Na nejvyšší stupínek postoupil o čtyři později a starostou zůstal do roku 2012, kdy odstoupil. Do starostenského křesla se pak vrátil po volbách v roce 2014.

Ve Varnsdorfu jednání nezajímalo

Zato v sousedním Varnsdorfu nebyl o ustavující zasedání téměř žádný zájem. Na volbu vedení, které by mělo stát v čele města další čtyři roky, se přišlo podívat jen devět lidí. Ihned po složení slibu jednání zastupitelstva opustila Lenka Lanková (Juricová).

Podle očekávání se po přibližně dvaceti minutách jednání starostou stal Stanislav Horáček. Jím vedené hnutí ANO vyhrálo ve Varnsdorfu komunální volby s velkým náskokem a získalo v zastupitelstvu nadpoloviční většinu. Přesto se domluvilo na spolupráci s Naším Varnsdorfem a Volbou pro město Varnsdorf. Dohromady bude mít tato koalice 16 z 21 zastupitelů.

Prvním místostarostou se stal Josef Hambálek, druhým místostarostou Roland Solloch. Všichni tři členové získali devatenáct hlasů, v každé ze tří voleb vždy jeden zastupitel nehlasoval. Získali tak podporu všech přítomných zastupitelů.

„Chceme navázat na dobrou spolupráci, kterou jsme měli v předchozím volebním období,“ vysvětlil ještě před ustavujícím zastupitelstvem Stanislav Horáček, proč se ANO rozhodlo přibrat do rady další partnery.