Starosta Stanislav Horáček vyrazí na konferenci malých a středních podniků o mezinárodní strategické spolupráci do čínského Jieyangu 11. června, vrátit by se měl o tři dny později. Cestu mu schválili zastupitelé, které přitom o povolení žádat nemusel.

„Cílem návštěvy je navázat spolupráci ohledně rozvoje cestovního ruchu, případně ekologických staveb a pomoci. Víme, že Číňané cestují po světě, jsou to dnes již movití lidé," řekl na zastupitelstvu města Horáček s tím, že je možné získat investici do cestovního ruchu například v podobě základny pro čínské turisty. Starosta také řekl, že čínská strana ho na konferenci sama pozvala.

S cestou starosty ale nesouhlasili někteří opoziční zastupitelé. Například proto, že v materiálech pro zastupitele nebyla uvedena cena, na kterou město starostova cesta přijde. Čínská strana sice bude hradit pobyt nebo tlumočníky, Varnsdorf bude muset ale zaplatit letenky. Ty podle Stanislava Horáčka vyjdou na přibližně 25 tisíc korun.

„Já chápu to, že tam jezdí majitelé firem, pro které může ta spolupráce něco znamenat. Nedovedu si dost dobře představit, co tam bude starosta patnáctitisícového města nabízet. Jezdí sem přeci i jiní cizinci, existují i jiné konference, které jsou v Evropě," oponovala starostovi opoziční zastupitelka Lenka Juricová, která pochybuje o přínosu starostovy cesty do Číny.

Stanislav Horáček, ANO.Zdroj: Deník„Samozřejmě dopředu nemůžeme říct, co to přinese. To nevíme. Ale víme, že Čína je v tuto chvíli hybatelem světa. To si asi můžeme přiznat. Jezdí tam celý svět," oponoval Juricové starosta.

Některým opozičním zastupitelům se pak cesta nelíbila v souvislosti s tím, že Varnsdorf ukončuje členství v některých sdruženích. Jedním z nich byl i bývalý starosta Varnsdorfu Martin Louka.

„Když si dám na misku vah jako propagaci turismu členství v Destinačním fondu Českého Švýcarska, které jsme nedávno odmítli, a tuto služební cestu, tak pro mne jednoznačně vyplývá, že účast v Destinačním fondu by mohla být pro město mnohem přínosnější," myslí si Martin Louka.

Na stranu starosty se naopak postavil například komunistický zastupitel Stanislav Reiber.

„Nemluvme o tom, co se v té Číně získá. Ale to letadlo bude plné našich lidí. A to může přinést kontakty, něco nového. Kdo někdy letěl takovou dalekou cestu, tak ví, že je to spíš oběť než rekreace," prohlásil Reiber.

Zastupitelé nakonec s cestou starosty Stanislava Horáčka jednoznačně souhlasili. Pro zvedlo ruku čtrnáct, proti dva a jeden se zdržel. Pro schválení bylo potřeba jedenáct hlasů.