Žádné rabování se v Benešově nad Ploučnicí nekoná. Informace, které zveřejnila některá média, jsou nepravdivé. Uvedl to starosta města Karel Vrbický.

„Po městě jezdí tři chlápci a z hromad, na které lidi házejí zničené věci, vytahují kovy. I když jsou to klasičtí sběrači kovů, v těchto dnech spíš s odpadem pomáhají,“ řekl Vrbický.

To potvrdil i dobrovolný hasič Vladimír Žákovič. Ten měl být údajným svědkem rabování. "Já jsem nikdy o žádném rabování nebo krádežích nemluvil, jen jsem paní hejtmance ukazoval tři chlapíky, kteří svážejí z hromad kovový odpad. Nikoho jsem z rabování nenařkl, zřejmě to všichni špatně pochopili. Pokud je to tak, tak se omlouvám všem, kterým jsem způsobil nepříjemnosti a ostudu," řekl hasič. Psychicky je na dně, protože některá média ho uváděla jako svědka rabování. "Jsme malé město a lidi i kolegové na mě koukají skrz prsty," doal Žakovič. Tři muže viděli i redaktoři děčínského Deníku. Skutečně vybírali kovový odpad, avšak z hromad, jež ležely u železničního přejezdu v Benešově nad Ploučnicí. Místo je určené právě k tomu, aby sem lidé vozili věci zničené povodní.

Informaci o rabování v Benešově nad Ploučnicí rozšířila také hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová na středeční tiskové konferenci. Ještě ve středu po zasedání krizového štábu požádala o posílení policejních hlídek v Benešově.

Policie, i když nemá žádné zprávy o tom, že by se v Benešově rabovala, na žádost hejtmanky do města poslala už ve středu dvacet mužů navíc.

„Nikdo z lidí nehlásil, že by se mu něco ztratilo. Myslím, že kdyby to byla pravda, určitě by se na nás postižení lidé obrátili,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Dvanáctihodinová služba policistů vyjde jenom na mzdách na téměř sedmdesát tisíc korun, další peníze jsou potřeba na pohonné hmoty. Speciální posílení v Benešově tak za dva dny vyjde na sto tisíc korun.

Hlídky posílila i městská policie v Benešově nad Ploučnicí. "Každou hodinu, i v noci, obcházejí město, na žádné rabování nenarazili, ani jim ho nikdo nehlásil," dodal starosta Vrbický.

Informace k odstraňování škod po povodních

Mapování škod na majetku občanů

Vzhledem k tomu, že sobotní přívalové deště zasáhly celé území města Děčína, nemáme dostatek informací o všech lokalitách, kde došlo ke škodám. Prosíme proto občany, kteří v důsledku přívalového deště zaznamenali škody na svém majetku, aby se NEPRODLENĚ přihlásili na Stavební úřad, Magistrát města Děčín, a to osobně, telefonicky (pí Eva Svobodová, 412593267) nebo e-mailem: stavebni@mmdecin.cz, eva.svobodova@mmdecin.cz.

Možnost daru od Ústeckého kraje

Ústecký kraj bude fyzickým osobám poskytovat dary. Jedná se o jednorázovou podporu, která bude předávána přímo na místě. Proto žádáme všechny postižené, aby nahlásili pokud možno IHNED (seznam je třeba na kraj zaslat nejpozději v pondělí 13. 07. 2009 na svých obcích míru poškození, adresu objektu, jméno vlastníka. V Děčíně v této věci kontaktujte stavební úřad a během víkendu tel. 604210291. Dar bude kraj poskytovat pouze v těch případech, pokud došlo k poškození objektu k bydlení a podle míry poškození tohoto objektu.

Co potřebují postižené oblasti:

Přestože od povodně uplynulo již pět dní, úklidové práce jsou stále v plném proudu.

Postižená místa potřebují stále prostředky k úklidu a dezinfekci domů i okolí.

„Nejvíce teď potřebujeme prostředek na hubení mravenců, stále jsou to čistící a dezinfekční prostředky, kýble, hadry a pytle na odpadky, voda a nově nám chybí hrábě a vidle, ale také malá technika jako jsou křovinořezy a vysokotlaké čističe,“ řekl starosta Markvartic Petr Hodboť.
Vysoušeče:

Stále je možné si chodit pro vysoušeče mezi 16.00 a 17,30 do budovy magistrátu na Mírovém náměstí v prvním patře číslo dveří 201, pan Musil.

Kontejnery na odpad:

Občané Děčína, kteří mají problém s odpadem vzniklým bleskovou povodní, mohou požádat o přistavení kontejneru. Své požadavky můžete poslat emailem zivotni@mmdecin.cz, nebo tel. 412 591 322 (7.00-14.30). Žadatel uvede jméno, adresu, telefon, počet kontejnerů a místo přistavení. Tato služba neplatí pro právnické a fyzické osoby oprávněné k podnikání.