Co je v současnosti největším problémem ve vaší obci?
Zvládli jsme vybavení občanů, nejen seniorů, ochrannými rouškami, řešíme osobní desinfekční prostředky. Určitým problémem je nerespektování omezení pohybu jednodenními návštěvníky a také jisté napětí mezi částí občanů a vlastníky rekreačních objektů, kteří se k nám houfně přesunuli z větších městských center.

Koho byste u vás rád pochválil či ocenil?
Především musím pochválit všechny naše občany, kteří trpělivě respektují vyhlášená opatření a omezení. Ocenit musím především spontánní podporu mnoha místních firem a desítek jednotlivců, kteří nám, a potažmo všem občanům pomohli se šitím ochranných textilních roušek, takže jsme v krátké době dostali téměř 8 tisíc roušek.

Co pro vás dělá kraj, případně naše vláda? Jak hodnotíte jejich aktivity?
Vláda měla hned na počátku především dodržet zákonné předpisy, krizové řízení ponechat odborníkům a upozadit politické ambice. Velkým poučením pro budoucnost je tragický stav strategických zásob zdravotnického materiálu a dalších prostředků ochrany obyvatelstva. Chtěl bych Vládě důvěřovat, ale mají-li být argumentem k omezení některých opatření telefonáty maminek kvůli botám a papírům na kreslení pro děti, mám s tím v době rozvinutých e-shopů docela problém…

V porovnání se sousedním velmi aktivním Libereckým krajem z toho, bohužel, nevycházíme nejlépe. Rychlá distribuce desinfekcí do obcí (pomohly i Šluknovsku), aktivace vysokého školství a průmyslu k výrobě roušek z nanovláken, aktivní postup proti nezodpovědným výletníkům – to je nastavené zrcadlo.

Starosta Rumburku Lumír Kus.
Starosta Rumburku: Mrzí mě liknavý přístup některých lidí