VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starého spotřebiče se lze zbavit snadno

Děčínsko - Vysloužilou ledničku mohou lidé odnést do prodejny elektra nebo do sběrných dvorů, a to zcela zdarma

6.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Potěšili vás vaši blízcí na vánoce nějakým novým elektrospotřebičem a teď nevíte, co s tím starým? Možností, jak se ho zbavit, je více.

„Dostala jsem novou ledničku, snacha my ji objednala po internetu. Jenže ta stará mi teď zabírá místo v ložnici, nevím co s ní,“ postěžovala si paní Miroslava Kačírková z Děčína.

Starosti si dělá zbytečně. Už třetím rokem zákazníci v ceně jakéhokoliv elektrospotřebiče, který si zakoupí, od fotoaparátu po lednici, platí i takzvaný recyklační poplatek. Tím si zároveň dopředu předplácí jeho likvidaci. Starší spotřebič, kterého se potřebuje zbavit, mohou lidé zdarma odvézt do sběrných dvorů, které jsou v každém větším městě.

„Přebíráme ve dvorech elektrospotřebiče, které jsou v jednom kuse, a to v rámci zpětného odběru. Pokud je spotřebič nekompletní, nebo hodně poškozený, bereme ho jako běžný odpad také,“ řekla Radka Tomanová z děčínských technických služeb.

Pokud nechtějí nebo nemohou svoji vysloužilou ledničku, nebo jiný spotřebič do dvora lidé odvézt, mají i jiné možnosti.

Ve většině elektroprodejen na Děčínsku mají sběrná místa, kam lze starý spotřebič přinést, nejlépe hned při koupi nového. Prodejny nemusí od zákazníků odebrat pouze zboží, které si u nich nezakoupili, ale většinou mají dobrou vůli a odeberou i to. Dále ho likvidují většinou v rámci svých partnerských firem, které se postarají o jeho odvoz, opět do sběrných dvorů.

„Naši zákazníci k nám mohou přinést jakýkoliv starý spotřebič a my ho od nich odebereme. Ze zákona jsme povinni odebrat pouze výrobky, které si lidé zakoupili v našich prodejnách, ale neděláme to,“ řekl vedoucí prodejny Okay v Děčíně Jaroslav Hejna.

V děčínské prodejně PT elektro poskytují zákazníkům stejnou službu.

V Elektrocentru Hambálek v Rumburku také mají sběrné místo, není však určené pro velké spotřebiče.

„Brali bychom od lidí všechno, ale třeba na ledničky tu nemáme místo. Odkazujeme lidi na sběrný dvůr ve Varnsdorfu. Tam elektroodpad odvážíme i my,“ řekl vedoucí této prodejny Petr Michel. Dodal, že se snaží zákazníkům vycházet vstříc jinak.

„Když někomu něco přivezeme, odvezeme mu samozřejmě starý spotřebič. Dokonce to nemusí být hned. Stačí, když se domluvíme, že ho nechá v určitou dobu na chodníku a my, když jedeme okolo, ho odvezeme. Samozřejmě zdarma,“ uzavřel Michel.

V ElektroEuronics v Děčíně sběrné místo nemají. Většinou ale převezmou starý výrobek za nový.

„Snažíme se vyjít zákazníkům vstříc tím, že od nich odvezeme a zlikvidujeme starý spotřebič, když jim přivezeme nový. Nic si za to neúčtujeme. Kromě toho máme na prodejně vyvěšený seznam sběrných dvorů,“ řekl Libor Šmahel z ElektroEuronics.

Proč některé firmy účtují zákazníkům poplatek za odvoz elektrospotřebičů z domu a některé ne, vysvětlil Robert Hrabčík ze sdružení na ochranu spotřebitelů. Podle něj je to pouze otázka vstřícnosti firmy. Prodejny totiž musí od zákazníka odebrat starý elektrospotřebič, který si u nich zakoupil. A to pouze na prodejně. Jakákoliv další aktivita, jako odvoz spotřebičů z domova, je už jen jejich konkurenční výhoda.

Konkrétně Miroslava Kačírková, respektive její snacha, udělala při nákupu jednu chybu. Nedohodla se hned při objednání zboží na internetu s prodejcem, že součásně s novou ledničkou jí odveze starou. Internetové prodejny totiž povinnost odebírat staré spotřebiče nemají, ale většinou je na požádání také odvezou. Miroslava Kačírková si tak bude muset zajist odvoz ledničky do sběrného dvora sama, nebo přemluvit někoho z rodiny, aby jí odvezl.

Autor: Jan Trojan

6.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 960 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Terénní sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín (přidělená lokalita), , Hledáme soc.pracovníka na celý úvazek., Terénní sociální pracovník zejména:, , • kontroluje a metodicky řídí práci terénních pracovníků v sociálních službách (dále jen TPSS), a to dle platných metodik a vnitřních předpisů zaměstnavatele a dle pokynů vedoucího služby. Především:, • uzavírá ústní smlouvu, individuálně plánuje s klienty průběh sjednané spolupráce, realizuje sjednanou spolupráci a hodnotí průběh uplynulé spolupráce s klienty v situacích, kdy si řešení nepříznivé sociální situace klienta vyžaduje poskytnutí sociálně terapeutické činnosti, cílenou spolupráci s jinými organizacemi (tím se nemyslí pouhé předání referenčních informací, které mohou realizovat i TPSS) či kdy (i na základě žádosti TPSS) usoudí, že spolupráce s klientem si vyžaduje jeho intervenci , • monitoruje vývoj situace ve sociálně vyloučených lokalitách na základě informací zjištěných vlastní prací s klienty i informací zjištěných od TPSS a jiných subjektů, analyzuje získané informace, se svými analýzami seznamuje průběžně vedoucího služby a dle jeho zadání zpracovává písemné výstupy z analýz., • na základě svých analýz průběžně navrhuje a předkládá ke schválení vedoucímu služby návrhy opatření vedoucí k řešení či k prevenci prohlubování nepříznivé sociální situace cílové skupiny a návrhy opatření směřujících ke zvyšování kvality své sociální služby (např. návrh změny metodik služby terénní programy, návrh zvýšení kvalifikace týmu projektu v identifikovaných oblastech, návrh strategií místní komunální politiky vedoucích k řešení problémů SVL aj.) , • Jedná - po schválení účelu, obsahu a formy jednání vedoucím služby - s jinými organizacemi, z těchto jednání pořizuje nejdéle následující den po schůzce zápisy, které zasílá vedoucímu služby, v závažných situacích (např. pokud se bude domnívat, že na základě zjištěných informací má zaměstnavatel oznamovací povinnost, v případě zjištění hrubého porušení pracovní kázně TPSS aj.) informuje vedoucího služby bezodkladně., •Zvyšuje si průběžně kvalifikaci, účastní se supervizí, vzdělávacích akcí, koordinačních schůzek a dalších akcí dle pokynů vedoucího služby., , Nbízíme: mobilní telefon, notebook - zejména pro pracovní účely., , Kontakt:, Denisa Šporerová, tel. 412 517 924, e-mail: os.cinka@seznam.cz - zašlete motivační dopis a životopis.. Pracoviště: „cinka“, z.s.( 3 sídlo), Zbrojnická, č.p. 779, 405 02 Děčín 2. Informace: Denisa Šporerová, +420 412 517 924.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný kuchař (pomocná síla k nádobí) K4. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: RESTAURACE KOCANDA, Rytířská č.p. 77/2, Děčín III-Staré Město, 405 02 Děčín 2, , POMOCNÝ KUCHAŘ K4 - MYTÍ NÁDOBÍ, PŘÍPRAVA ZELENINY, Nástup možný ihned., Směny: krátký / dlouhý týden, pracovní doba 8 - 22 hod. , , Nabízíme:, Pracovní úvazek: Hlavní pracovní poměr., Hezké prostředí, mladý kolektiv., Nová moderní nerez kuchyně, hold-o-mat, konvektomat, indukce., Stabilní zázemí firmy s 26 - letou historií., , Kontakt: tel.. 736 481 003 - recepce, volat do 14 hod., e-mail: hotel@kocanda-decin.cz. Pracoviště: Shotty s.r.o. - 01: prodejna; výroba; restaurace kocanda (sídlo), Rytířská, č.p. 77, 405 02 Děčín 2. Informace: Eva Šotková, .

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 480 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18480 kč. Volných pracovních míst: 26. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vítězství č.p. 56, Děčín XXXI-Křešice, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, vyučení v oboru výhodou, důležitá zručnost a pracovitost, samostatnost, čtení výkresů, svářečský průkaz, ZE1, DG1, praxe v oboru, osvědčení jeřábník/vazač - výhodou., , Kontakt: Lenka Nácarová, tel. 412 519 225, e-mail: nacarova.agt@seznam.cz - sjednání pohovoru, osobní jednání na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Agt company, s.r.o. - 02, Vítězství, č.p. 56, 405 02 Děčín 2. Informace: Lenka Nácarová, +420 412 519 225.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 100 Kč

Lešenáři Pomocný lešenář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín, , Nabízíme volnou pracovní pozici pomocný lešenář, pracovní poměr HPP. Požadujeme fyzickou zdatnost - práce je fyzicky náročná. ŘP skupiny B výhodou., , Kontaktní osoba: Marcela Butiová, první kontakt telefonicky na čísle 731 854 306. Pracoviště: Cmb lešení s.r.o. - provozovna, Husovo nám., č.p. 80, 405 02 Děčín 2. Informace: Marcela Butiová, +420 731 854 306.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnosti v Rumburku.
50

FOTO: Rumburské slavnosti táhly na Ledeckého i Mercuryho

Veteránem severem 2018.
49

OBRAZEM: Šluknovským výběžkem projely veterány

Jméno dal centru africký bubínek. Tamtam pomáhá neslyšícím dětem

Ústecký kraj - Rodiny se sluchově postiženými dětmi se mají na koho obrátit.

Češi si med oblíbili. Za posledních deset let spotřeba vzrostla o polovinu

Jílové, Ústecký kraj - V České republice se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.

Modráskům se díky majitelům luk v národním parku daří

České Švýcarsko - Správa Národního parku České Švýcarsko si velmi váží majitelů krvavcových luk. Právě na rostlině krvavci totenu jsou totiž závislí modrásci bahenní a očkovaní, kterých u nás i v celé Evropě ubývá.

ČOI nasadila na kontroly i nezletilé. U třinácti prodejců cigaret by uspěli

Severní Čechy - Česká obchodní inspekce (ČOI) k letošním kontrolám prodejcům cigaret přizvala nejen zaměstnance živnostenského úřadu a policii, ale také osoby nezletilé. Zkoušela, zda se omladině podaří v rozporu se zákonem zakoupit tabákové výrobky. Většina prodejců ve zkoušce obstála, mládež by uspěla jen ve třinácti případech z více než čtyř set.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT