Dva mrtví, deset těžce, deset středně a dvanáct lehce zraněných, to je bilance pondělní nehody osobního vlaku s linkovým autobusem na železničním přejezdu u děčínského pivovaru. Naštěstí šlo jen o taktické cvičení všech složek záchranného systému Ústeckého kraje. Cvičení se zúčastnilo sedm hasičských jednotek, zdravotnická záchranná služba a policisté i strážníci. V areálu pivovaru musel přistát i záchranářský vrtulník, ten do Děčína přiletěl pro těžce zraněného muže. Role zraněných se ujali studenti Střední zdravotnické školy v Děčíně. „Studenty si vybrali sami záchranáři, poučili je, jak se mají chovat, a sami si je i namaskovali,“ uvedla odborná učitelka školy Iva Chýlková. Budoucí zdravotníci se rolí chopili s plnou vervou. Křik a pláč bylo slyšet široko daleko.

„Náraz zablokoval únikové cesty z vlaku i autobusu. Zranění se nemohli dostat ven. Bylo třeba je vyprostit,“ vypočítal mluvčí hasičů Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

Na třídícím stanovišti se o zraněné staral, kromě několika lékařů záchranné služby, i posttraumatický tým hasičského záchranného sboru v čele s psycholožkou.

Hasiči museli použít také jednu z částí kontejneru nouzového přežití. „Do speciálního stanu umístili záchranáři zraněné. Stan slouží k odpočinku, zahřátí nebo i občerstvení postižených lidí,“ vysvětlil mluvčí Marvan. Dodal, že kompletní výsledky se všichni zúčastnění dozvědí během čtrnácti dnů. Ale podle prvotních informací mělo být vše bez větších problémů.

ČTĚTE TAKÉ: FOTOGALERIE: Strojvedoucí nepřežil nehodu vlaku ve Vaňově

„Cvičení děláme proto, abychom se poučili z chyb a v případě takového neštěstí se jim vyvarovali,“ uvedl šéf děčínské dopravní policie Martin Votrubec. S průběhem cvičení byl spokojen, i když připustil, že bez chyb se neobešlo. Chyby připustil i šéf útvaru krizového řízení Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Lukáš Syrovátka: „Chyby byly hlavně v komunikaci mezi jednotlivými složkami.“ Taktické a prověřovací cvičení se uskutečnilo jen díky krajskému úřadu, ten na něj přispěl přibližně šedesáti tisíci korunami. „Je to pro nás velká pomoc. Letečtí záchranáři si procvičili slanění a transport pacienta na podvěsu. Nyní jsou plně kvalifikovaní pro práci nad volnou hloubkou,“ řekl Syrovátka. Tato zkušenost se jim bude hodit hlavně při záchraně zraněných ve skalách, ale i na vodě. Akce se zúčastnili tři lékaři a řada pomocného zdravotnického personálu. „V případě skutečného zásahu by na místě bylo podstatně více lékařů a zdravotníků,“ dodal Syrovátka.

ČTĚTE TAKÉ: KOMENTÁŘ: Už to nebylo jen cvičení