Řidič Jaroslav z Děčína přejel při své cestě do vnitrozemí na Mělnicko zajíce, zajíc se odkutálel do příkopu, Jaroslav nezastavil a jel dál. „Byl jsem rád, že se nestalo nic horšího, lekl jsem se a ani mě nenapadlo, že bych se mohl něčeho dopustit, netuším, že cena zajíce je skoro čtyři tisíce korun a že jsem ho měl sebrat a dát mysliveckému spolku,“ divil se Horáček.

Podle předsedy okresní myslivecké rady v Děčíně Lubomíra Tůmy je ale předání autem sražené zvěře mnohdy pro řidiče problematické.
“Nehoda se stane večer a řidič neví, kde by měl nějakého mysliveckého hospodáře hledat,“ uvedl Tůma. Na Děčínsku proto myslivci společně s policií zařídili službu, jež by mohla řidičům pomoci.

„Pokud se stane, že řidič zvěř srazí, zavolá na policii, tam jsme předali telefonní čísla na hospodáře, těm policisté zavolají a oni si zvěř převezmou,“ popsal postup Tůma.

Sraženou zvěř si řidič nesmí nechat. Její maso po srážce s autem bude totiž nepoužitelné pro kuchyň a navíc se řidič dopouští trestného činu pytláctví pokud hodnota zvěře přesáhne pět tisíc korun. A ministerstvo zemědělství zvěř ocenilo tisícovými částkami. Třeba jelena si cení na skoro třicet tisíc korun, divoké prase na třiadvacet či daňka na dvaatřicet tisíc korun a zajíce skoro na čtyři tisíce korun.

Ceny zvěře:
Jelen – 29300 Kč, muflon – 31 500 Kč, prase divoké – 22 900 Kč, daněk – 26 300 Kč, srnec – 13 900 Kč, zajíc polní – 3 900 Kč, bažant obecný – 3 100 Kč

Policejní metodika ale nabízí ceny zvěře orientační a hlavně minimální.

Myslivci se shodují, že některá zvěř má hodnotu mnohonásobně vyšší. Trofejní zvíře prodané k odstřelu může vyjít až čtvrt milionu korun.
Hodnota zvěře se totiž nestanovuje podle ceny masa v obchodě, kde lze celého zajíce koupit i za pět set korun.

„Cena uloveného kusu se vypočítává jako náklady na dovoz stejně hodnotného kusu na dané území,“ vysvětlil Tůma. Je to odhad chovné a trofejní hodnoty. Do nákladů patří i karanténní mezistanice a protistresová opatření.

V první pololetí letošního roku policisté evidují v děčínském okrese čtyři dopravní nehody, které zavinila vysoká zvěř.

Všechny dopravní nehody se obešly bez lidských obětí, ani při nich nebyl nikdo z lidí zraněn. Jedna z nich se stala v obci. Celkové škody dosáhly výše skoro sto padesáti tisíc korun.

Jedna z nejtragičtějších nehod, při níž bylo na vině divoké prase, se stala na podzim v roce 2008. Zvíře vběhlo do frekventované silnice a srazilo se s autem. Další řidič do nehybného zvířete najel, nezvládl řízení, narazil do protijedoucí dodávky, pak do sloupu a na místě zemřel.