Zákaz vstupu nevyhlásíme, jsou prázdniny, dovolené, lidé potřebují rekreaci. Shodují se správci lesů státních i městských. Ale…

„Samozřejmě musí lidé dodržovat určitá pravidla, podle kterých se mohou v lesích pohybovat. Neměli by kouřit, rozdělávat oheň v lese, ani v jeho blízkosti a když už si táboráček udělají, měl by být ohraničený a měli by mít připravené dostatečné množství hasících prostředků, tedy vody,“ upozornila zástupkyně ředitele děčínského záchranného sboru Ladislava Moravcová. Když se řekne lesní požár, vybaví se jí katastrofa z roku 2006. Tehdy shořelo zhruba dvacet hektarů lesa v Národním parku České Švýcarsko a hasiči se s požárem prali týden.

Lesní správce Lesů České republiky Pavel Bik z Rumburka soudí, že lidé se zatím v lese chovají ohleduplně. „Vede mě k tomu fakt, že jsme letos na našem území neměli jediný lesní požár,“ řekl. Přesto v jeho revíru mají lidé zákaz do lesa vstupovat, a to konkrétně u Jiřetína pod Jedlovou. „To nesouvisí se suchem, ale s vichřicí, která se tudy prohnala na jaře,“ upozornil Bik. Bouře se silným větrem poškodila pruh lesa táhnoucí se od nádraží v Jedlové přes Jelení skálu, Bouřný a Suchý vrch směrem na Jablonné v Podještědí. Dlouhý je asi pět kilometrů, široký pět set metrů. „Polovinu popadaných stromů už jsme zlikvidovali, na některá místa lidi pustíme, některá jim ještě zůstanou zapovězena,“ upozornil Bik.

Ani v Národním parku České Švýcarsko nečeká turisty mimořádné omezení. Platí zcela běžná pravidla pro pobyt v lese, návštěvníci nesmí rozdělávat oheň ani kouřit nebezpeční lesních požárů, odhazovat odpadky, rušit hlučným chováním, táboření mimo vyhrazená místa, tedy pouze v kempu v Mezní Louce.

Při případném požáru v národním parku, bude vítaná pomoc hřenských hasičů. Ti totiž spolupracují s německými hasiči v rámci projektu, jež má zlepšit podmínky propojení protipožární ochrany v regionu Česko-Saského Švýcarska. „Postupně budou naši i němečtí hasiči vybaveni kvalitní technikou, absolvují spolu nejrůznější cvičení či školení a pomoc při zásazích je samozřejmostí,“ uvedl starosta Hřenska Josef Černý.