Pokud nebudou námitky například od obce Doubice či silničářů, park hipostezky oficiálně otevře zhruba v polovině srpna.

Doubice rozhodně proti koňským stezkám nic nenamítá.

„Naopak je vítáme, protože i u nás v obci jsou lidé, kteří turistiku na koních provozují, několik let trvalo, než jsme správu parku uprosili, aby tudy vedla, „ řekl doubický starosta Martin Schulz.

I když jsou stezky připravené, do doby než rozhodnutí o jejich zřízení nabude právní moci, nemohou po nich lidé na koních jezdit. Porušili by totiž návštěvní řád parku.

„Dostali by se do problému se strážci parku a ti by jim mohli uložit až tisícikorunovou pokutu,“ upozornil mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Podnikatelé, kteří v oblasti provozují jízdárny, aktivitu parku vítají.

„Určitě to zvýší atraktivitu oblasti, cokoliv pro turisty navíc, je jedině ku prospěchu věci,“ řekla Tereza Benešová z Usedlosti Na Stodolci ve Chřibské. Poznamenala jen, že by se mohli správci parku sejít s majiteli jízdáren a dořešit podklad stezek.

„Stezka na Tokáň byla vysypaná velkými kusy štěrku, to je pro koně a tím pádem i pro lidi velmi nebezpečné,“ tvrdila.

Stezka už je ale dnes podle Salova upravená, zavezená drobnějším štěrkem.

„Samozřejmě se ale jednání nebráníme a společně můžeme některé drobnosti doladit,“ poznamenal mluvčí. Doplnil, že park vůbec neuvažuje o tom, že by stezky překládal, případně rozšiřoval.

Vybrat deset hipostezek v parku dalo správcům notně zabrat. Spíš než fyzická úprava stezek, jež už dříve byly schůdnými cestami, bylo mnohem náročnější vybrat kudy vůbec mohou vést.

„Museli jsme vybírat takové cesty, kde provoz nezdevastuje přírodu. Také jsme se snažili, aby se stezky pro koně jen minimálně křížily s cyklotrasami a stezkami pro pěší turisty,“ uvedl Salov.

I když park hipostezky zřídil, stále preferuje cyklo a pěší turistiku. „Přeci jenom hlavně turisté si toho v parku mohou prohlédnout mnohem více. S koněm se turista nedostane třeba na vyhlídky,“ vysvětlil Salov. Park nepočítá ani s tím, že by do svého nitra pouště organizované skupiny na koních. „To by byla asi přílišná devastace přírody. Ten, kdo by chtěl takové akce organizovat by musel mít ministerskou výjimku,“ řekl Salov.

Území Českého Švýcarska, malého pískovcového ostrůvku uprostřed Evropy, bylo 1. ledna 2000 vyhlášeno národním parkem. Je to čtvrtý národní park České republiky

Seznam hipostezek tady:

seznam hipostezek