Do velkých finančních problémů se dostaly sportovní kluby a jednoty na Děčínsku a Šluknovsku. Chybí jim miliony korun na údržbu a provoz sportovišť. O peníze přišly poté, kdy ministerstvo školství seškrtalo dotace na sport.

Tělovýchovná jednota Slovan Varnsdorf vlastní hned několik sportovišť. Ta ale kvůli nedostatku peněz chátrají. „Loni nám na pokrytí všech provozních nákladů a údržbu chybělo přibližně 400 tisíc korun,“ přiblížil nelichotivou situaci Slovanu jeho předseda Jiří Ždárský. Podobné peníze v loňském roce chyběly také děčínskému hokejovému klubu, který se stará o městský zimní stadion.

A situace se nelepší ani v tomto roce. Kluby totiž doposud peníze na provoz nedostaly. Podle šéfa varnsdorfského Slovanu ministerstvo školství nestíhá vyřizovat velké množství žádostí, které na úřad přišly.

„Počítáme s tím, že se dozvíme v červnu nebo červenci, zda jsme byli úspěšní. Peníze bychom pak mohli dostat v září. Takhle ale není možné fungovat,“ nabídl pohled do nejisté sezóny Ždárský. Trn z paty tak muselo Slovanu vytrhnout město, které mu poskytlo 200 tisíc.

Kluby přitom nemají moc šancí, jak podobnou situaci vyřešit. Na překlenovací úvěry totiž většinou nedosáhnou. Peníze tak proto sportovní kluby i jednoty hledají jinde. Jednou z možností je zvednutí členských příspěvků. Touto cestou se vydal i Slovan. Ten některé příspěvky zvedl i o 100 procent.

„Děti u nás od příštího roku budou platit 400 korun a dospělí 600. Doposud to bylo 200 a 400 korun,“ přiblížil předseda tělovýchovné jednoty Slovan.

Další možností je prodej majetku. O tom Slovan jedná s městem, kterému by rád převedl přibližně 150 let starou tělocvičnu. Ta je velmi nákladná na provoz a na její modernizaci jednota nemá peníze.

Finanční problémy český sport sužují od pádu Sazky před sedmi lety. Peníze ale sportovcům nechybí jen na údržbu jejich areálů. Nedostává se jim ani na placení kvalitních mládežnických trenérů.

„To je podle mne velký problém. Potřebovali bychom alespoň čtyři trenéry, kteří by se mohli na plný úvazek věnovat trénování mládeže. Tedy aby se naplno mohli i vzdělávat a nespěchali na zimák ve čtyři odpoledne z práce,“ řekl manažer děčínského hokejového klubu Jan Havlíček.

Aby mohl HC Děčín tolik mládežnických trenérů platit, potřeboval by na rok minimálně půl druhého milionu korun. Například do klubů, které hrají juniorskou extraligu, posílá hokejový svaz na trenéra 40 tisíc korun měsíčně.

„V současné době dostávají trenéři víceméně symbolickou odměnu, fungují na amatérské bázi,“ popsal fungování trenérů v hokejovém klubu Havlíček.

V současné době je HC Děčín zařazen do programu svazu ledního hokeje podporujícího trenéry v malých klubech. Jednoho mládežnického trenéra tak může díky svazu platit. Částka ale ani zdaleka nedosahuje podpory koučů v juniorské extralize. Právě trenéři přitom například děčínskému hokejovému klubu pomohli po pádu Sazky.

„Seznámili jsme je tehdy s tím, že kvůli výpadku nejsme schopni plnit naše závazky a že mohou trénování zanechat. Trenéři ale řekli, že to nedělají kvůli odměnám, které berou jako symbolické poděkování. Nikdo tehdy neodešel. Bez jejich pomoci bychom to nezvládli,“ přiblížil tehdejší problémy Havlíček.