Po několika měsících diskuzí o budoucnosti sportovní haly za děčínským hlavním nádražím  je jasno. V nejbližší době do haly nastoupí dělníci a položí nový, modro zelený povrch. Ten starý zničily červnové povodně.

Dodavatele vybrali děčínští radní na základě výjimky ze směrnice pro udělování veřejných zakázek. Přesto byl o tuto milionovou zakázku mezi firmami poměrně velký zájem.

„O opravu povrchu ve sportovní hale se ucházelo pět firem, které předložily své cenové nabídky. Jednalo se o různé druhy povrchů, nakonec rada města rozhodla, že bude zpět do haly navrácen původní povrch, který tam byl před povodní," říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Po dokončení rekonstrukce tak bude znovu v hale syntetický koberec s gumovým granulátem.  Celou opravu zaplatí magistrát z pojistného plnění. Radost z blížící se opravy mají především tenisté, kteří sportovní halu nejvíce využívají. Právě oni bojovali celou dobu od povodní za to, aby tu mohli hrát především oni, nikoliv třeba futsalisté.

„Jsme rádi, že se to opraví, je to pro nás opravdu dobrá zpráva. Momentálně ještě venku hrát jde, ale dlouho už to nepůjde," říká trenér tenistů Walter Schiel.

Sportovní halu značně poškodily červnové povodně. Krátce po opadnutí vody se vynořily naděje i jiných sportovců, že by mohli halu využívat.

Florbalisté, házenkáři nebo sálovkáři totiž nemají v Děčíně halu s vyhovujícímu rozměry. Musí proto jezdit hrát svá utkání, mnohdy i v celostátních soutěžích, mimo Děčín. To ale stojí kluby nemalé peníze. Například jeden klub hrající sálovkářskou soutěž vyčíslil náklady navíc na jeden rok a mužstvo na deset tisíc korun. Musí totiž kromě pronájmu vyhovující haly  v Ústí nad Labem platit i cestovní výlohy při cestách na domácí zápasy. Navíc se takovým klubům hůře shánějí sponzoři, kteří by rádi viděli reklamu na dresech i při zápasech  v Děčíně.

Naděje ostatních sportovců na využívání současné sportovní haly ale poměrně rychle padly. Proti případně změně povrchu v hale se totiž postavila řada zastupitelů, z nichž mnozí hrají tenis, případně jsou dokonce i tenisovými funkcionáři.

Město se nakonec rozhodlo, že se do haly vrátí povrch, který vyhovuje především tenistům. Přišlo ale s myšlenkou stavby úplně nové haly, která by byla dostatečně velká i pro florbal nebo sálovku.

Pokud na její stavbu dojde, budou muset podle dřívějších vyjádření náměstka děčínského primátora Pavla Sinka kluby počítat s menšími dotacemi. Město chce totiž halu sice postavit z dotace, ale část peněz bude muset dát ze svého napjatého rozpočtu.

Slibům o nové sportovní hale ale sportovci moc nevěří. To, že se Děčínu podaří získat dotaci, je totiž nejisté.

„Osobně tomu moc nevěřím. Sami víme, jaká je doba, hala by měla stát zhruba osm miliónů a tak trochu se obávám, že se nakonec nic nestane. Navíc by hala stála v záplavové zóně, což samo o sobě není populární," řekl před časem Děčínskému deníku šéf sálového fotbalu v Ústeckém kraji Jiří Jedlička.

Sálovka patří mezi sporty, které se ozvaly nejhlasitěji. Děčínské kluby ji hrají již třicet let. Ale nikdy ji nemohly hrát přímo v Děčíně. Nejčastěji využívají sportovní halu v nedalekém Libouchci. Ta by se měla podle Jiřího Jedličky dočkat v dohledné době nového povrchu za přibližně 800 tisíc korun.

Číslo dne: 2,818
Necelé tři miliony korun bude stát oprava sportovní haly za děčínským hlavním vlakovým nádražím. Tu poškodily ničivé červnové povodně, při kterých bylo v hale až dva a půl metru vody. Po opadnutí vody bylo nutné strhnout starý povrch. Po skončení rekonstrukce bude v hale stejný povrch jako před povodní.