„Bylo na čase. Děčínský sport novou halu potřebuje, a to rychle. Řadu let se snažím s městem na téma hala jednat a nyní je to ve fázi, kdy se můžeme dočkat. Do dalších voleb je však potřeba dostat se do fáze, kdy hala bude pro další vedení města již nesmazatelným projektem – a ne volebním lákadlem," říká za florbalisty Tomáš Štěpánek z 1. FBC DDM Děčín.
Právě jeho klub absence haly trápí asi nejvíce. Přestože děčínští florbalisté dosahují skvělých sportovních výsledků, musí svá domácí utkání hrát mimo Děčín.
Daleké dojíždění by florbalistům, ale nejen těm, mohlo skončit v případě, že se podaří záměr dotáhnout do konce.
„Hala by měla být na pozemku města za hřištěm Unionu pod základní školou," přibližuje mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá místo, kde by hala mohla vyrůst.
Podle Štěpánka není Bynov špatnou lokalitou pro stavbu sportovní haly. Výhodou je podle něj dobrá dostupnost autobusy městské dopravy. Většina hráčů a hráček z jeho klubu je totiž v mládežnických kategoriích. Navíc by u haly mohlo vzniknout i vzhledem k dostatku místa menší parkoviště.
Poněkud skeptičtější k záměru halu postavit je volejbalový trenér Josef Herclík. Ani volejbalisté totiž v Děčíně nemají své stálé působiště.
„Nebýt vstřícnosti BK Děčín, tak nemáme vzhledem k rozměrům a parametrům děčínských tělocvičen kde hrát celostátní soutěže. Bohužel jsem zažil některé projekty i v dalších stádiích. Jsem v tomto ohledu pesimista a bojím se, že až bude hotova, děčínský volejbal se toho nedožije," dodává Josef Herclík.
V novou halu příliš nevěří Jiří Jedlička ze sálového fotbalu. „Vzhledem k tomu, že je již několik let v provozu víceúčelová hala, tak tomu, že město postaví další halu pro menší sporty, nevěřím. Pokud by to byla alespoň trochu pravda a my se dočkali, že budeme hrát sálový fotbal v Děčíně, budu vděčný všem, kteří se o to zaslouží," říká Jedlička.
K nové hale je ale ještě poměrně dlouhá cesta. „Předcházet musí příprava území, rozhodnutí o typu haly, projektová dokumentace. Neznáme zatím skutečný odhad finančních prostředků, rada schválila pouze záměr, samotné rozhodnutí padne až po vyjasnění všech důležitých informací," dodává mluvčí magistrátu Markéta Lakomá s tím, že hala by mohla vzniknout do tří let.
O novou halu usilují sportovci v Děčíně již řadu let. Naděje jim svitla po posledních velkých povodních, které vyplavily mimo jiné tenisovou halu za hlavním nádražím.
Florbalisté, sálovkáři, volejbalisté nebo házenkáři tak doufali, že město při opravě haly nechá položit povrch, který by vyhovoval i jiným sportům. Tenisová lobby ale byla tak silná, že se to nestalo a sportovci musí nadále jezdit ke svým domácím zápasům mimo Děčín, což je stojí nemalé peníze.
Další možností bylo postavit halu na prostranství mezi fotbalovým stadionem a halou za hlavním nádražím. Tento pozemek ale není ve vlastnictví města. Navíc by nová hala vyrostla v zátopovém území, které při každých velkých povodních zaplaví voda. Takže i z tohoto plánu sešlo.
V současné době funguje v Děčíně jen jedna velká sportovní hala – v Maroldově ulici, kterou využívají především basketbalisté. Sportovci mohou využívat také řadu především školních tělocvičen, ty ale svými rozměry nevyhovují požadavkům pro hraní zápasů.