Až do konce války spolu oba sbory běžně spolupracovaly, po skončení války ale bylo něco takového tabu. A to i přesto, že jsou obě města propojená.

„Spolupráce hasičských sborů sousedících měst, tedy města Varnsdorf a obce Grossschönau, začala v krátkém období liberalizace v komunistickém Československu v letech 1967-68," říká současný velitel varnsdorfských hasičů Jiří Sucharda.

V roce 1967 začal hořet velký činžovní dům v Zollgasse, ulici ležící těsně za hraničním přechodem. K požáru tehdy vyrazili i dobrovolní hasiči z Varnsdorfu. Dobře se rozvíjející spolupráci ale uťala okupace vojsky Varšavské smlouvy o rok později.

Psali jsme také zde: FOTO: Jedno auto skončilo na střeše, další shořelo

Na obnovení spolupráce se tak muselo čekat dalších třicet let. Po tu dobu totiž končila varnsdorfská Žitavská ulice bránou, kterou do sousedního Saska nebylo možné projet. V roce 1995 vznikla smlouva o spolupráci mezi hasiči z Hrádku nad Nisou a Žitavy a na jejím základě se připravila smlouva o spolupráci mezi hasičskými sbory, kterou v roce 1996 podepsali oba velitelé.

Po projednání v orgánech obcí již o rok později, tedy v roce 1997, podepsali smlouvu a partnerství a spolupráci mezi městy i tehdejší starostové.

„Od roku 1997 probíhá intenzivní spolupráce nejen mezi dospělými hasiči, ale spolupracují také mládežnické oddíly," popisuje spolupráci Sucharda.

Přečtěte si: Celníci našli ve Varnsdorfu 400 tisíc cigaret. Nebyly zdaněné

Před čtyřmi lety se podařilo hasičským sborům ze čtyřměstí Varnsdorf, Grossschönau, Rumburk a Seifhenersdorf získat dotaci milion eur na vybavení.

Padesáté výročí si připomenou hasiči z obou stran hranice již tuto sobotu 25. března. V 11 hodin se na hraničním přechodu v Žitavské ulici sejdou starostové a velitelé hasičů z Varnsdorfu a Grossschönau spolu s těmi, kteří před dvaceti lety původní smlouvy podepsali. Hraniční přechod tak bude přibližně od půl jedenácté do poledne uzavřen.

Na odpoledne si pak připravili hasiči z obou stran velké ukázkové cvičení přímo na místě, kde jejich spolupráce před půlstoletím začala, tedy do Zollgasse v Grossschönau. Cvičení začne ve 14 hodin.

Nepřehlédněte: FOTO: Děčín má chytrou kartu, platí v dopravě i obchodech