„Pan ministr řeší faráře v nemocnicích. Nám budou dobří leda tak na poslední pomazání,“ reagovala jedna z účastnic čtvrteční demonstrace v Rumburku na oznámení, že bude dočasně uzavřené chirurgické oddělení Lužické nemocnice. Právě obavy o zachování zdravotní péče v regionu přivedly na Lužické náměstí ve čtvrtek v podvečer přibližně 500 lidí.

„Chirurgické oddělení bude z personálních důvodů kompletně uzavřené, tedy ambulantní i lůžková část, od 16. srpna do 2. září,“ upřesnil v pátek ředitel krachující Lužické nemocnice Petr Dubravec.

Uzavření celého oddělení znamená komplikace nejen pro pacienty, ale i pro záchrannou službu. Při posledním podobném omezení provozu, kdy navíc byla zavřená i interna, musela posílit výjezdové stanice v Rumburku a v České Kamenici. Stejně tomu bude i tentokrát.

Právě kvůli obavám z toho, že by se uzavření mohlo týkat nejen jednoho oddělení, ale celé nemocnice, a to natrvalo, lidé ze Šluknovska už podruhé demonstrovali. „Pokud by zavřeli nemocnici v Rumburku, znamenalo by to velký problém pro spousty lidí, především pro ty méně majetné a pro akutní případy,“ řekl Tomáš Pelc, jeden z účastníků demonstrace za zachování zdravotní péče na Šluknovsku.

Osud nemocnice zůstává nejistý

O převodu nemocnice jednala s Rumburkem Krajská zdravotní, zatím se však nedohodly.

„Nevím, proti čemu budou demonstrovat, jestli proti vedení města, které nevyřídilo pohledávky nemocnice, aby ji mohla Krajská zdravotní převzít, nebo přímo proti vedení nemocnice. Anebo proti Ústeckému kraji, který dělal návrh smlouvy o smlouvě budoucí? Město návrh smlouvy dostalo, překvapilo mě, jak ho striktně odmítlo,“ reagoval hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček s tím, že se o návrhu smlouvy mohlo dále jednat. Podle rumburského starosty Lumíra Kuse by se mělo další jednání o převodu nemocnice pod křídla Krajské zdravotní uskutečnit 19. srpna.

Lidé často spílají kraji nebo Krajské zdravotní, že oddaluje převzetí nemocnice. Povinnost zajistit zdravotní péči ale neleží ani na kraji, ani na městě, které je vlastníkem nemocnice. Tuto povinnost má stát, který ji delegoval na zdravotní pojišťovny. „Občané mají právo na to, aby stát zajistil šedesátiminutovou dostupnost čtyř základních nemocničních oborů. To v tento moment zajištěné není. Pokud by rumburská nemocnice zanikla, ještě by se to zhoršilo. Převzít zodpovědnost musí ministerstvo,“ řekl na čtvrteční demonstraci právník Ondřej Dostál, který pro senátory připravoval ústavní žalobu úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

Podle Dostála má hlavní vinu na současné situaci dlouhodobá absence koncepce sítě nemocnic, kterou by měl dát dohromady stát společně s pojišťovnami.