VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špitál v Rumburku v lednu přišel o plicní ambulanci. Chybí lékař

Rumburk – Zavřená porodnice, hospodaření v obřím minusu. A nyní ještě ztráta plicního oddělení. Těžkosti Lužické nemocnice v Rumburku jako by nebraly konce.

4.2.2018
SDÍLEJ:

Lužická nemocnice v Rumburku.Foto: Martin Motl

Poslední pacienty přijala plicní ambulance v Lužické nemocnici na konci ledna, od čtvrtka je uzavřená. Lékařka, která dříve v této ambulanci pracovala, svůj záměr odejít avizovala dlouhodobě.

„Bohužel se nám nepodařilo získat nového lékaře. Jednoho jsme měli domluveného, ale kvůli problémům se zdravotním stavem nemohl nastoupit,“ uvedl ředitel rumburské nemocnice Petr Dubravec.

O pneumologickou ordinaci ale pacienti ze Šluknovské výběžku nepřijdou. Lékařka, která doposud pracovala pod hlavičkou Lužické nemocnice, si totiž otevře soukromou praxi.

Pro nemocnici, kterou zmítají finanční problémy, to je špatná zpráva. Podle Petra Dubravce totiž plicní ambulance patřila k těm ziskovým. „Tyto peníze jsme mohli využít na financování jiných částí nemocnice. Je to postupné řezání větve. My s tím ale bohužel nedokážeme nic udělat,“ řekl Dubravec a dodal, že podobná situace nastala v minulosti s neurologickou nebo ortopedickou ambulancí.

Nemocnice tak přišla o další oddělení. Už loni na jaře musela kvůli nedostatku lékařů uzavřít porodnici. Ženy tak musí jezdit rodit do České Lípy, Děčína nebo Liberce. „Dobrou zprávu v podobě otevření porodnice zatím pro rodičky ze Šluknovska nemáme. Stále jsme nesehnali nového porodníka,“ poznamenal ředitel Dubravec.

Problémy má Lužická nemocnice také na chirurgii, kam by potřebovala přibrat také několik lékařů. Potíže ale nejsou natolik závažné, aby bylo nutné toto oddělení uzavřít.

„Odešli nám někteří lékaři, ale nadále nám pomáhají zajišťovat služby,“ doplnil Dubravec s tím, že kvůli odchodům se propadl počet plánovaných chirurgických výkonů.

Nové lékaře a sestry mnohdy odrazuje od nástupu do Lužické nemocnice obava z budoucnosti. Rumburk, který je téměř stoprocentním vlastníkem nemocnice, totiž špitál nabídl v tendru k prodeji.

Město nejprve jednalo o převodu nemocnice na Ústecký kraj. Po sporech se ale rozhodlo vyhlásit výběrové řízení, do kterého se kraj pustit nechtěl. Přihlásily se do něj tři firmy, dvě z nich prošly po splnění prvotních podmínek do dalšího kola – jde o společnosti Agel a Penta Hospitals, která stejně jako vydavatel regionálních Deníků patří finanční skupině Penta.

Obě firmy mají nyní do konce února čas na to, aby si nemocnici prověřily a zjistily, v jaké je ekonomické kondici. Teprve poté nabídnou cenu, za kterou by byly ochotné koupit největší zdravotnické zařízení ve Šluknovském výběžku, jehož loňské hospodaření však zřejmě skončí s 30milionovou ztrátou.

„Součástí přihlášky do druhého kola tendru bude plán rozvoje nemocnice,“ řekla mluvčí Penta Hospitals Lenka Holá. Agel se ke svým investicím nevyjadřuje.

VE HŘE I VARNSDORF

Přestože Rumburk dlouhodobě říká, že nechce nechat špitál padnout, loni na podzim vstoupil do hry o zajištění zdravotní péče na Šluknovsku také sousední Varnsdorf. Ten nabídl kraji v krizovém případě prostory své nemocnice, ve které nyní funguje především léčebna dlouhodobě nemocných. Kromě ní je tam několik ambulancí.

„Prostory jsou ve velmi dobrém stavu. Pokud bych srovnal ekonomické náklady v rumburské nemocnici a ve Varnsdorfu, tak u nás by byly mnohonásobně nižší,“ uvedl loni na podzim starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček.

Autor: Alexandr Vanžura

4.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 960 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Terénní sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín (přidělená lokalita), , Hledáme soc.pracovníka na celý úvazek., Terénní sociální pracovník zejména:, , • kontroluje a metodicky řídí práci terénních pracovníků v sociálních službách (dále jen TPSS), a to dle platných metodik a vnitřních předpisů zaměstnavatele a dle pokynů vedoucího služby. Především:, • uzavírá ústní smlouvu, individuálně plánuje s klienty průběh sjednané spolupráce, realizuje sjednanou spolupráci a hodnotí průběh uplynulé spolupráce s klienty v situacích, kdy si řešení nepříznivé sociální situace klienta vyžaduje poskytnutí sociálně terapeutické činnosti, cílenou spolupráci s jinými organizacemi (tím se nemyslí pouhé předání referenčních informací, které mohou realizovat i TPSS) či kdy (i na základě žádosti TPSS) usoudí, že spolupráce s klientem si vyžaduje jeho intervenci , • monitoruje vývoj situace ve sociálně vyloučených lokalitách na základě informací zjištěných vlastní prací s klienty i informací zjištěných od TPSS a jiných subjektů, analyzuje získané informace, se svými analýzami seznamuje průběžně vedoucího služby a dle jeho zadání zpracovává písemné výstupy z analýz., • na základě svých analýz průběžně navrhuje a předkládá ke schválení vedoucímu služby návrhy opatření vedoucí k řešení či k prevenci prohlubování nepříznivé sociální situace cílové skupiny a návrhy opatření směřujících ke zvyšování kvality své sociální služby (např. návrh změny metodik služby terénní programy, návrh zvýšení kvalifikace týmu projektu v identifikovaných oblastech, návrh strategií místní komunální politiky vedoucích k řešení problémů SVL aj.) , • Jedná - po schválení účelu, obsahu a formy jednání vedoucím služby - s jinými organizacemi, z těchto jednání pořizuje nejdéle následující den po schůzce zápisy, které zasílá vedoucímu služby, v závažných situacích (např. pokud se bude domnívat, že na základě zjištěných informací má zaměstnavatel oznamovací povinnost, v případě zjištění hrubého porušení pracovní kázně TPSS aj.) informuje vedoucího služby bezodkladně., •Zvyšuje si průběžně kvalifikaci, účastní se supervizí, vzdělávacích akcí, koordinačních schůzek a dalších akcí dle pokynů vedoucího služby., , Nbízíme: mobilní telefon, notebook - zejména pro pracovní účely., , Kontakt:, Denisa Šporerová, tel. 412 517 924, e-mail: os.cinka@seznam.cz - zašlete motivační dopis a životopis.. Pracoviště: „cinka“, z.s.( 3 sídlo), Zbrojnická, č.p. 779, 405 02 Děčín 2. Informace: Denisa Šporerová, +420 412 517 924.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný kuchař (pomocná síla k nádobí) K4. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: RESTAURACE KOCANDA, Rytířská č.p. 77/2, Děčín III-Staré Město, 405 02 Děčín 2, , POMOCNÝ KUCHAŘ K4 - MYTÍ NÁDOBÍ, PŘÍPRAVA ZELENINY, Nástup možný ihned., Směny: krátký / dlouhý týden, pracovní doba 8 - 22 hod. , , Nabízíme:, Pracovní úvazek: Hlavní pracovní poměr., Hezké prostředí, mladý kolektiv., Nová moderní nerez kuchyně, hold-o-mat, konvektomat, indukce., Stabilní zázemí firmy s 26 - letou historií., , Kontakt: tel.. 736 481 003 - recepce, volat do 14 hod., e-mail: hotel@kocanda-decin.cz. Pracoviště: Shotty s.r.o. - 01: prodejna; výroba; restaurace kocanda (sídlo), Rytířská, č.p. 77, 405 02 Děčín 2. Informace: Eva Šotková, .

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 480 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18480 kč. Volných pracovních míst: 26. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vítězství č.p. 56, Děčín XXXI-Křešice, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, vyučení v oboru výhodou, důležitá zručnost a pracovitost, samostatnost, čtení výkresů, svářečský průkaz, ZE1, DG1, praxe v oboru, osvědčení jeřábník/vazač - výhodou., , Kontakt: Lenka Nácarová, tel. 412 519 225, e-mail: nacarova.agt@seznam.cz - sjednání pohovoru, osobní jednání na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Agt company, s.r.o. - 02, Vítězství, č.p. 56, 405 02 Děčín 2. Informace: Lenka Nácarová, +420 412 519 225.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 100 Kč

Lešenáři Pomocný lešenář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín, , Nabízíme volnou pracovní pozici pomocný lešenář, pracovní poměr HPP. Požadujeme fyzickou zdatnost - práce je fyzicky náročná. ŘP skupiny B výhodou., , Kontaktní osoba: Marcela Butiová, první kontakt telefonicky na čísle 731 854 306. Pracoviště: Cmb lešení s.r.o. - provozovna, Husovo nám., č.p. 80, 405 02 Děčín 2. Informace: Marcela Butiová, +420 731 854 306.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnosti v Rumburku.
50

FOTO: Rumburské slavnosti táhly na Ledeckého i Mercuryho

Veteránem severem 2018.
49

OBRAZEM: Šluknovským výběžkem projely veterány

Jméno dal centru africký bubínek. Tamtam pomáhá neslyšícím dětem

Ústecký kraj - Rodiny se sluchově postiženými dětmi se mají na koho obrátit.

Češi si med oblíbili. Za posledních deset let spotřeba vzrostla o polovinu

Jílové, Ústecký kraj - V České republice se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.

Modráskům se díky majitelům luk v národním parku daří

České Švýcarsko - Správa Národního parku České Švýcarsko si velmi váží majitelů krvavcových luk. Právě na rostlině krvavci totenu jsou totiž závislí modrásci bahenní a očkovaní, kterých u nás i v celé Evropě ubývá.

ČOI nasadila na kontroly i nezletilé. U třinácti prodejců cigaret by uspěli

Severní Čechy - Česká obchodní inspekce (ČOI) k letošním kontrolám prodejcům cigaret přizvala nejen zaměstnance živnostenského úřadu a policii, ale také osoby nezletilé. Zkoušela, zda se omladině podaří v rozporu se zákonem zakoupit tabákové výrobky. Většina prodejců ve zkoušce obstála, mládež by uspěla jen ve třinácti případech z více než čtyř set.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT