Zatímco šéf nemocnic na jihu Čech Martin Bláha si měsíčně přijde na 600 tisíc korun, což je přes sedm milionů za rok, předseda představenstva Krajské zdravotní (KZ), která v Ústeckém kraji sdružuje pět nemocnic, a to včetně děčínské či teplické, Jiří Novák si ročně vydělá necelý milion.

O odměnách dozorčí rady a představenstva KZ rozhoduje jediný akcionář, kterým je Ústecký kraj. Představenstvo zasedá zpravidla jednou za měsíc, dozorčí rada nejméně čtyřikrát ročně. Jak vysvětlil bývalý mluvčí KZ Jiří Vondra, rozhodování na jednáních je spojeno s aktivní prací v průběhu celého roku.

Billboard ve Varnsdorfu láká rodičky do České Lípy.
Roďte u nás, láká porodnice z České Lípy ve Výběžku

„Výše odměn odráží i odpovědnost, která je se členstvím v orgánech společnosti spojena," uvedl Vondra.

Krajská zdravotní je jednou z největších společností a zaměstnavatelů v Ústeckém kraji. Loni mělo její představenstvo 17 jednání.

„Některá jsou výjezdní do různých nemocnic Krajské zdravotní, kde se členové statutárního orgánu seznamují s problematikou chodu dané nemocnice," upřesnil Vondra. Dozorčí rada se loni sešla pětkrát.

KDYŽ SKONČÍ V PLUSU, DOSTANOU ODMĚNY

Jednou ročně mohou krajští radní manažerům poslat také zvláštní odměny. Ale jen pokud Krajská zdravotní skončí v plusu a vydělá alespoň pět milionů korun. „A rozhodne-li tak valná hromada," dodal Jiří Vondra. Předseda představenstva si tak k měsíčnímu platu přes 70 tisíc korun může jednou ročně přilepšit o dalších 90 tisíc.

Kromě zvláštních odměn může valná hromada členům představenstva či dozorčí rady stanovit také podíl na zisku (tantiému).
„V takovém případě však nenáleží členovi zvláštní odměna. Ke stanovení tantiémy doposud ze strany Rady Ústeckého kraje nedošlo," dodal Vondra.

Miroslav Červenka trpí rakovinou a pojišťovna mu nechce biologickou léčbu proplácet
Mírovi Červenkovi pomáhají koncerty i nadační příspěvky

Podle opozičního zastupitele Ústeckého kraje a teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS) není výše odměn nikterak dramatická.

„Vůbec to není srovnatelné s tím, co se dělo v jižních Čechách. Je spíše otázkou, jestli má kraj zřizovat akciové společnosti. To jsou socialistické podniky!" zdůraznil Kubera a připomněl, že vedení kraje chce vytvořit vlastní dopravní podnik, protože je nespokojený se současným stavem.

FUNKCIONÁŘŮ JE MOC

„V tomto se nikdy neshodneme. Kdyby to šlo, tak to zakážu. S cizí společností bychom mohli jednat tvrdě. Svému dítěti ale přeci vždycky pomůžete, zadotujete ho, když se dostane do štychu," říká teplický primátor. Kritikou aparátu Ústeckého kraje nešetří.

„Kolik má kraj uvolněných funkcionářů, uvolněných radních či výborů, to je neskutečné! Ale o kraje a europoslance se média nezajímají. V europarlamentu snad fasují i viagru. Je to ale daleko, tak je to všem jedno," myslí si Kubera.

Zvláštní odměnykrajští radní je mohou udělit jednou ročně

DOZORČÍ RADA
člen: 7 000 Kč, místopředseda: 10 000 Kč, předseda: 12 000 Kč

PŘEDSTAVENSTVO
člen: 40 000 Kč, místopředseda: 60 000 Kč, předseda: 90 000 Kč