Ve výkonu služby na obvodních odděleních tak kvůli tomu chybí měsíčně až 50 policistů. Politici se chtěli zalíbit, ale už toho bylo dost. Takto si stěžují anonymní policisté z obvodních oddělení ve svém dopisu mířeném na Krajské ředitelství policie v Ústí.

Deník má k dispozici rozpis aktuálních služeb jednotky na Šluknovsku. Například od 17. do 20. dubna musí vyčlenit policisté z Děčínska 8 mužů, z Mostecka 6, z Litoměřicka 7, z Lounska 4 a dopravní policie 2 muže z odboru služby dopravní policie. Střídají se také vedoucí skupiny. V tomto období šéfuje skupině důstojník z litoměřického okresu. Od 20. dubna bude vystřídán vedoucím důstojníkem z Děčína.

„Pro Šluknovsko jsme vyčlenili i vůz Ford Mondeo, který má zařízení na rychlou lustraci osob a vozidel. Ale služba na Šluknovsku nás zatěžuje. Podobně jako služba na přetížené silnici I/30,“ uvedl vedoucí krajské dopravní policie Jiří Ušák.

„Byli jsme ubezpečeni, že bude zřízena jednotka navíc, ale to se zatím nestalo,“ řekl senátor Jaroslav Sykáček z Rumburku.

Náměstek krajského ředitele policie v Ústeckém kraji Oldřich Zeman ubezpečuje, že se situace změní v květnu. „Opatření, kdy na Šluknovsku působí policisté z obvodních oddělení z celého kraje, bylo dočasné. Začátkem května začne v Ústeckém kraji působit zcela nová speciální pořádková jednotka. V ní  bude zpočátku 50 policistů, kteří již mají zkušenosti v terénu a přihlásili se z obvodů. Uvolněných 50 míst na obvodních odděleních zaplní nově přijatí policisté. V konečné fázi by speciální pořádková jednotka měla mít celkem 170 členů,“ upřesnil Zeman.

Řešení napjaté situace v sociálně vyloučených lokalitách na Šluknovsku je hlavním bodem čtvrteční cesty radního Ústeckého kraje Martina Kliky a celé pracovní skupiny pro sociálně vyloučené lokality. Pro Kliku má ale cesta na Šluknovsko hořkou příchuť: „Od počátku jsem říkal, že je důležité trvale posílit jednotlivá oddělení hlídkové služby v rizikových lokalitách například ve Varnsdorfu, případně zřídit další oddělení hlídkové služby v Rumburku. Osvědčilo se to v Mostě a v Litvínově. Bohužel vize speciální pořádkové jednotky od policejního prezidenta byla silnější a zvítězila. Dnes je jisté, že vznik této jednotky není všelék. V tuto chvíli je pro Ústecký kraj důležité navýšení počtu policistů, což částečně pokryje nově založená jednotka.“ Ústecký senátor Jaroslav Doubrava ale pochybuje: „Podle zákulisních informací je již v podstatě jisté, že příští rok bude policie lidi propouštět. Za rok může být vše jinak.“