„Letních kin bylo v té době pouze několik v celé republice. A to vesměs na perifériích obcí. Tady se nabízela varianta vybudovat letní kino takřka v centru města, přitom mimo hlavní silnice a s možností využití zázemí stálého kina. Navíc se později ukázal fenomén jinde nevídaný. Největší nepřítel letních kin je déšť. Někde to řešili velice nákladným zastřešením. Tím byla do značné míry potlačena typická atmosféra letního kina. V Benešově, když začalo během představení pršet, přerušilo se promítání, diváci se přesunuli do stálého kina a za několik minut se pokračovalo v suchu a teple,“ říká Jiří Špička, který tehdy u zrodu benešovského letního kina byl.

Práce na stavbě letního kina začaly v zimě 1961, v únoru padly první stromy. Během následujících pěti měsíců se kino podařilo vybudovat a 23. července se mohlo poprvé promítat.

Jako první se v kině promítala dnes již pozapomenutá komedie Spadla z Měsíce.

„Bylo samozřejmě vyprodáno, přišlo sedm set diváků. A nechyběli ani herci z filmu jako byl Zdeněk Řehoř nebo Darja Hajská,“ přibližuje atmosféru Špička.
Letní kino se těšilo v Benešově velké oblibě i v následujících letech. Jeho výstavba, která tehdy přišla na čtyřicet tisíc korun, se zaplatila během několika málo měsíců a kino začalo vytvářet malý zisk.

Přestože se malá kina perou s návštěvností, stálé kino v Benešově nad Ploučnicí promítá jen několikrát do měsíce, funguje letní kino dodnes a při vhodných podmínkách promítá.

A každoročně poskytuje azyl tradičním oslavám příchodu léta Benešovský slunovrat.