Počasí je ideální! Užijte si pohodu na zahradě! A hlavně přitom foťte! V naší červencové soutěži Deníku můžete vyhrát skvělé ceny!

Fotogalerie je plná grilovaček. Podívejte se jak se griluje napříč severními Čechami a dejte svůj hlas soutěžícím. Hlasování bude aktivní do 27. července 23:59.

Jaroslav Prkno z Ústí nad Labem poslal i recept na Býčí oko a návod na vychytávky na soudkový gril. Čtěte viz níže!!

GRILOVANÝ SALÁM - BÝČÍ OKO

Co budeme potřebovat :
5 koleček Gothajského salámu 0,5 cm tlustých
100 g sýru NIVA
5 stroužků česneku
grilovací koření
1 rajské jablíčko nebo kečup

Jak budeme postupovat : Na kolečka salámu (oloupané, aby se nám nezkroutily ) namažem vždy jeden rozetřený stroužek česneku , posypem grilovacím kořením a rozdrobeným sýrem . Na to položíme kolečko rajského jablíčka, nebo dáme trochu kečupu. Takto upravený salám dáme do grilu ev. trouby. Po 5 ti minutách, když se sýr rozteče je pokrm hotový.

Konečný vzhled a chuť : Salám je propečený , pokrytý rozpuštěným sýrem, na kterém je vidět modrozelená plíseň a na něm zapečené červené jablíčko nebo kečup. Chuť je velmi pikantní povzbuzující k dalšímu jídlu a pití. Tento recept je velmi rychlý, nepotřebuje žádné nakládání a dlouhou přípravu. Proto se osvědčil při různých příležitostech , kdy nepředpokládáme , že se budem líbat , neboť česnek je v receptu výrazně zastoupen.

Přeji dobrou chuť ! Jaroslav Prkno
SOUDKOVÝ GRIL

Řada z nás používá litinový soudkový gril. Proč ne? Je praktický, má nastavitelnou výšku roštu ve třech polohách a má regulaci přívodu vzduchu. Vzhledem k použitému materiálu má i dlouhou životnost. Na grilu se dá grilovat snad všechno co zahrádka dá. Ale masíčko, to je určitě vrchol grilovací párty. A co teprve klobásky, nebo i kulaté špekáčky. A právě při jejich grilování se stává, že právě ten nejlíp propečený se skutálí a spadne do trávy. Aby se to nestávalo udělal jsem na rošt grilu ohrádku z nerezového plechu ( lze použít i jiný plech, který se teplem nekroutí) . Její rozměry nejsou kritické, ale měla by být vysoká asi 10 cm a dlouhá jako obvod roštu. Aby nám pevně držela na roštu, tak do ní po stranách vyvrtáme dírky a protáhneme jimi šrouby, kterými je připevněno držadlo. Tím máme zhotoven rošt s ochranou proti padání grilovaných pochoutek, ale navíc jsme ještě získali ochranu proti větru, který nám odhání sálající teplo. Je to vyzkoušené a funguje to v každou roční dobu.

J.Prkno

DÁLE SOUTĚŽÍME V KTAEGORIÍCH:

BAZÉNKY A JEZÍRKA

Podělte se o relaxaci rodiny a dovádění Vašich dětí v zahradních bazéncích a vanách nebo poetiku vodních rostlin v zahradních jezírcích.
POZOR! Fotografie posílejte do úterý večer 13. července, na stránkách novin a na webu je najdete ve čtvrtek 15. července.

DĚTI A PSI NA ZAHRADĚ:

Postavili jste dětem na zahradě domeček, nachystali pro ně houpačky, prolézačky, pískoviště? Pochlubte se!
A protože k rodině patří i domácí mazlíčci, nemusí to být jen o dětech.
POZOR! Fotografie posílejte do úterý večer 20. července.
V listu a na webu je najdete ve čtvrtek 22. července.

O CO SOUTĚŽÍME?

Víkend 6. až 8. srpna pro 2 osoby na moravském Slovácku!
Poslechněte si příběh zrození vína v průběhu vyhlášených Milotických slavností při 30. národopisném festivalu kyjovského Slovácka.
Ochutnejte to nejlepší z Augustiánských sklepů společnosti Neoklas Šardice,a.s.
Navštívíte i zámek Milotice, vévodící vinicím. Domů si odvezete dárkové balení odrůdových vín ze srdce Slovácka. A soutěží se i o 10 dárkových balíčků JASMÍNA Exotická káva z Jávy, Keni, Kuby nebo Kolumbie, speciální míchané čaje Babiččina a Dědečkova dobrota, nakládaný sýr a olivy z vyhlášené ústecké prodejny JASMÍNA.

JAK SE SOUTĚŽE ZÚČASTNIT?

Nejvíce tři fotografie z každé soutěžní kategorie, které se chcete zúčastnit, o velikosti 1MB (pokud data přesáhnou 5MB celkem, pošlete raději každou zvlášť) posílejte na e-mailovou adresu podle toho, odkud jste:


ÚSTÍ NAD LABEM: ustecky@denik.cz (web: www.usteckydenik.cz)
DĚČÍN: decinsky@denik.cz (web: www.decinskydenik.cz)
LITOMĚŘICE: litomericky@denik.cz (web: www.litomerickydenik.cz)
TEPLICE: teplicky@denik.cz (web: www.teplickydenik.cz)
MOST: mostecky@denik.cz (web: www.mosteckydenik.cz)
CHOMUTOV: chomutovsky@denik.cz (web: www.chomutovskydenik.cz)
LOUNSKO A ŽATECKO: lounsky@denik.cz (web: www.lounskydenik.cz)

Uveďte své jméno, město a pro potřeby redakce také telefonický kontakt!
Vaše soutěžní fotografie budou zveřejněny v listu na straně U NÁS DOMA a na webu příslušného města vždy ve čtvrtek!

Hlasovat můžete pro jednotlivé kategorie až DO ÚTERÝ 27. ČERVENCE VEČER.

JMÉNA VÍTĚZŮ ZVEŘEJNÍME V DENÍKU A NA WEBECH VE ČTVRTEK 29. ČERVENCE!

POZOR! Z každé IP adresy (jedinečný identifikační kód v síti) je možno do ankety hlasovat jednou za hodinu. V případě sdílené IP adresy, například ve firmách či úřadech, kterou může mít v rámci instituce i více počítačových terminálů, může hlasovat za jednu hodinu pouze jeden z celé skupiny, vystupující pod jednou IP adresou! Pokud tedy anketa hlásí, že došlo k opakovanému hlasování, ač vy sami jste to ještě neudělali, pravděpodobně již hlasoval některý z vašich kolegů na stejné IP adrese. Vyhledejte proto jiný počítač mimo tuto místní síť nebo to zkuste později.