Nové osvětlení, nikde žádné dráty, protože všechna vedení jsou v zemi, nové čističky odpadních vod, plyn, nové informační středisko, opravený kostel s farou a muzeem, otevřená štola, opravená křížová cesta, zrekonstruovaná rozhledna na Jedlové a trosky hradu Tolštejna. Kromě toho fungující sportovní areál s fotbalovým hřištěm, bazénem, kurty, hřišti na plážový volejbal, nechybí tu minigolf, posilovna, sauna, občerstvení, ubytovna. „Tak přesně za to jsme před lety získali titul Vesnice roku,“ řekl Ivan Juříček, který žije v Jiřetíně pod Jedlovou, Vesnici roku 1998.

Ivan Juříček si moc dobře uvědomuje, že tenkrát obec spolu s titulem získala nejen peníze, ale také prestiž a slávu. Proto ho také trochu mrzí, že se již do dalších ročníků soutěže nehlásí. „Bohužel dneska je jiná doba, přijde mi, že lidé žijí moc strojově a to co mají udělat nad rámec svých povinností je moc neoslovuje,“ podotkl.

Jedním z rozhodujících kritérií soutěže je totiž i fungující spolkový život v obci. „Bohužel právě toto kritérium již nějaký čas nesplňujeme. V obci chybí tahouni, parta lidí, která by chtěla pro obec něco dělat. Někdy mám pocit, že v Jiřetíně jsou aktivnější chalupáři než místní lidé,“ posteskl si jiřetínský starosta Josef Zoser. Smyslem soutěže Vesnice roku je především povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Přesně o tom mluví i Ivan Juříček. „Je tu pár jedinců, kteří se ještě stále snaží, ale o to víc pak mrzí, když o jejich aktivity ení mezi místními zájem,“ potvrdil.

A právě na aktivitu místních se spoléhá starosta sousední obce Horní Podluží Karel Kopecký. Tato obec se do soutěže Vesnice roku jako jediná z děčínského okresu přihlásila i v loňském roce a podařilo se jí získat oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu.

O titul se obec bude ucházet v roce letošním. „Neděláme si ambice na stuhu zlatou, ale myslím, že pro nás není ztracený boj o stuhu bílou, která je udělována za činnost s mládeží, kterou aktivně vyvíjí náš sportovní oddíl,“ řekl hornopodlužský starosta. Pro něj navíc není ani zanedbatelná ani finanční odměna, kterou oceněná obec obdrží. V loňském roce Horní Podluží získalo čtyři sta tisíc korun, které využijí na nové asfaltové povrchy v obci. „Ano finanční odměna je motivující hledisko pro vstup do soutěže, ale jde i o prestiž obce. Úspěch v soutěži je i dobrou reklamou, díky které se dostaneme do povědomí jiných lidí. Již nejsme jen anonymní vesnicí, ale ví se o nás minimálně na krajské úrovni, a povědomí o Horním Podluží dnes mají i na nejvyšších postech,“ zdůraznil Karel Kopecký.

I přes tato pozitiva zatím mnohé obce neuvažují o tom, že by se do soutěže přihlásili. A proč? Třeba proto, že po změně pravidel se do soutěže mohou hlásit všechny obce vesnického charakteru do 5250 obyvatel. „Za těchto podmínek můžeme takto velkým obcím, vzhledem k jejich několikanásobně větším rozpočtům, jen těžko konkurovat,“ uvedl Karel Kopecký. To potvrdil i starosta Doubice Martin Schulz. „S naším rozpočtem se rozvíjíme jen velmi pomalu. Peníze, se kterými disponujeme nám zatím pokryjí přípravu projektů. Ovšem až některý z připravovaných projektů zrealizuje, třeba o účasti v soutěži začneme uvažovat,“ hýřil optimismem Martin Schulz.

Ústecký kraj stanovil uzávěrku přihlášek do krajského kola soutěže Vesnice roku 2008 na 30. duben 2008. Přihlásit se mohou všechny obce s méně než 5 250 obyvateli. I letos bude kromě titulu Vesnice roku 2008 udělována modrá stuha za společenský život, bílá za činnost s mládeží, zelená za péči o zeleň a životní prostředí a oranžová za spolupráci obce a zemědělského subjektu.