Třetinový nárůst v počtu návštěvníků zaznamenaly v loňském roce soutěsky ve Hřensku. A ani letos nechtějí růst návštěvnosti zastavit. I proto obec Hřensko do soutěsek nadále investuje a drží cenu jízdného.

Ještě než se v sobotu 30. března svezou po zimní přestávce první letošní turisté oblíbenými lodičkami Edmundovou a Divokou soutěskou, bylo třeba spoustu věcí opravit. Stejně jako každý rok, i letos obec investovala do oprav miliony korun. „Doděláváme například dolní přístaviště v Divoké soutěsce, které vyjde na 1,7 milionu korun, z toho jeden milion pokryje dotace,“ přiblížil největší letošní investici do turistického taháku starosta Hřenska Zdeněk Pánek.

Právě v Divoké soutěsce na řece Kamenici, tedy v té vzdálenější od samotného Hřenska, se letos nejvíce pracuje. Kromě přístaviště obec opravuje také takzvanou malou galerii, což jsou chodníky zavěšené ke skále, jejichž větší část opravila už loni. Letos do jejich rekonstrukce dá Hřensko ze svého rozpočtu přibližně 600 tisíc korun. Postupně také opravuje zábradlí oddělující turistickou stezku od řeky Kamenice.

„Po částech chceme opravit zábradlí na všech cestách v soutěskách tak, aby nynější železné nahradilo dřevěné. Tak, jak to už v některých částech turistických chodníků je,“ řekl Pánek s tím, že opravy budou postupovat po proudu řeky Kamenice směrem na Hřensko.

Peníze ale během zimní přestávky nemíří jen do turistické infrastruktury, obec investuje i do technického zázemí soutěsek. Opravou tak prošlo úložiště lodí v Divoké soutěsce nebo samotné lodě. Těch jezdí ve hřenských soutěskách dohromady dvanáct. Tři vozí turisty v Divoké a devět v Edmundově soutěsce.

„Letos jsme opravovali všechny lodě, aby byly před sezonou znovu jako nové. Bylo tak potřeba laminátem vyspravit drobné škrábance, přetřít je, případně vyměnit podlážky na dně lodí. Prostě taková běžná posezonní oprava,“ vyjmenoval nejčastější opravy lodiček ze soutěsek Robert Drnovec, který je na hřenské radnici vedoucím hospodářské správy.

Hřenské soutěsky jsou mezi turisty velmi oblíbené. Loni jich v porovnání s rokem 2017 přijelo o přibližně jednu třetinu více – přes 400 tisíc. Z toho dvě třetiny návštěvníků míří do Edmundovy soutěsky. Podle hřenského starosty se v posledních letech přehoupl poměr cizinců a domácích návštěvníků. Těch je přibližně 60 procent, o zbývající část se dělí Němci, Poláci, Rusové nebo obyvatelé pobaltských republik.

„Chceme, aby do soutěsek přišlo co nejvíce lidí. Proto už deset let nezdražujeme jízdné,“ dodal Pánek. Dospělého tak cesta Edmundovou soutěskou jedním směrem vyjde na 80 korun, plavba Divokou soutěskou je o dvacet korun levnější. Lodičky budou v provozu až do začátku listopadu.