Už více než dva roky nemůže děčínský soud uzavřít případ těžkého ublížení na zdraví, kterým se začal zabývat v květnu roku 2006. Jeho projednávání nekomplikuje pachatel, ale oběť napadení. Marné je zatím snažení přivést poškozeného do soudní síně.

„V uváděných místech trvalého pobytu není k zastižení. Policie ho opakovaně marně hledala v České Kamenici i v Ostravě a na dalších místech,“ tvrdila děčínská soudkyně Hedvika Kolářová. Oběť napadení, jehož pachateli hrozí dva roky až osm let vězení, je přitom korunním svědkem v celé kauze.

„Případ bez jeho účasti v hlavním líčení nemohu uzavřít. Už jsem jednání několikrát odročila, to další jsem nařídila na osmnáctého září. Jestli to bude konečný termín, to v tuto chvíli vůbec netuším,“ uvedla soudkyně.

Jde o jeden z celé plejády příkladů, kdy se ani s pomocí policie nedaří přivést svědka k soudnímu líčení. Určitá kurióznost této kauzy spočívá v tom, že vynesení verdiktu nezdržuje stíhaný pachatel, ale muž, kterému by mělo záležet na co nejrychlejším vynesení soudního verdiktu.

Jsou pachatelé nebo i svědci, kteří se projednávání případů úmyslně vyhýbají nebo nezúčastňují proto, že často mění místo pobytu a není možné je zastihnout.

„Pokud soud požádá, aby došlo k předvedení těchto lidí na základě vydaného zatykače, tak policie činí všechny kroky k dopadení a předvedení hledané osoby. Přes veškeré úsilí ale některá tato pátrání úspěšná prostě nejsou,“ konstatovala ředitelka okresního ředitelství Policie České republiky v Děčíně Alice Kopecká.

Nemyslí si, že by neúspěšnost pátrání měla být v podobných případech vizitkou nějaké nekvalitní práce policie.

„Těch požadavků je stále velmi mnoho. Nemáme takové personální obsazení, abychom mohli soustředit maximum sil jen na pátrání po lidech, kteří se nezúčastňují soudních jednání,“ dodala děčínská policejná šéfka.

Policisté už nebudou dělat poslíčky. Doručování zásilek pro justiční a správní orgány zruší nový zákon o policii. Novela, která má platit od roku 2009, počítá i s dalšími změnami.

„Půjde zejména o odbouráváním činností, při kterých policisté suplují povinnosti někoho jiného. Klasickým příkladem je přítomnost policistů na fotbalových stadionech nebo podobných akcích,“ tvrdil na pracovní návštěvě v Děčíně náměstek policejního prezidenta pro uniformovanou policii Ivan Bílek.

Pokud soudci nebudou nadále moci předvolávat pachatele nebo svědky s policejní pomocí, projednávání mnohých kauz se tak ještě víc zkomplikuje.

„V daný den se tak v soudní síni sejdu třeba jen se státním zástupcem a případně advokátem, ale projednávání případu pak musím kvůli neúčasti svědků nebo samotného pachatele zase odročit. To nejsou nikterak radostné vyhlídky pro naši práci,“ nechala se slyšet děčínská soudkyně Hedvika Kolářová.

Kromě desítek svědků, kteří se nezúčastňují jednání, jsou velkým problémem i včasné nástupy odsouzených k výkonu trestu. „Ke konci letošního června to bylo sedmatřicet pachatelů trestných činů, kteří se vězení vyhýbají déle než tři měsíce. V případě dalších třiatřiceti odsouzených ten útěk před nástupem výkonu trestu trvá už déle, než jeden rok,“ rekapitulovala vyšší soudní úřednice du Ivana Freibergová. Dodala, že děčínský soud letos vydal také pět eurozatykačů.