Až na jeden rok může jít za mříže sestra z neurologického oddělení děčínské nemocnice, hrozí jí také zákaz činnosti. Státní zástupce ji obžaloval z ublížení na zdraví. Podle obžaloby měla 76letému pacientovi podat neznámou látku, po které ochrnul a nemohl chodit. Samotná zdravotnice i nemocnice ale jakékoli pochybení odmítají.

„Obžalobu jsem podala pro přečin ublížení na zdraví z nedbalosti,“ informovala státní zástupkyně Růžena Mašatová. Případ se začal odvíjet na podzim 2017. Tehdy v říjnu dorazil do děčínské nemocnice starší pacient trpící silnými bolestmi hlavy, které často doprovázejí léčbu pásového oparu. S těmito problémy senior dlouhodobě bojoval. Při hospitalizaci mu měla sestra z neurologie píchnout injekci, aby mu ulevila od nesnesitelných bolestí.

To se podle obžaloby, která se opírá také o znalecké posudky, stalo bez vědomí lékaře. Na oddělení přitom lékařka v době aplikace neznámé látky měla být přítomna. „Sestra aplikovala injekci proti bolesti, jak sama říkala. Nevíme jakou. Poškozený z toho měl další den zdravotní problémy a musel se v následujícím období podrobit dvěma operacím,“ vysvětlila Mašatová, co se mělo osudný večer na neurologii děčínské nemocnice stát.

Podle státní zástupkyně se jedná o překročení pravomoci ze strany zdravotní sestry.

Deníku se obžalovanou zdravotnici kontaktovat nepodařilo. Podle iRozhlas.cz ale obvinění odmítá. Na její stranu se postavila také Krajská zdravotní, pod kterou děčínská nemocnice spadá. „Zdravotní sestra děčínské nemocnice i společnost Krajská zdravotní od počátku tvrzená obvinění odmítají. O jejich nepravdivosti svědčí řada skutečností, zejména ohledně tvrzené aplikace předmětné injekce v děčínské nemocnici,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

Stále má s pohybem problémy

Muž, jehož rodina se dva měsíce po prvním zákroku rozhodla podat trestní oznámení, ležel po údajné aplikaci injekce v nemocnici přibližně měsíc. Během operace mu lékaři z místa vpichu vysáli krev a hnis. Ani to však nezabralo a musel na další operaci. Senior nakonec skončil jako nepohyblivý ležící pacient odkázaný na pomoc druhých. Částečně mu pomohla následná rehabilitace. Dodnes se ale pohybuje jen s obtížemi za pomoci francouzských holí.

Podle iRozhlas.cz sestra pracuje na neurologii i nadále. Zda tomu tak bude i v budoucnu, to má nyní v rukou soud v Děčíně. Ten totiž může kromě až jednoročního pobytu ve vězení udělit jako trest také zákaz výkonu činnosti.

Kdy se případ před soud dostane, zatím není jasné. „Datum jednání ještě nebylo nařízené,“ uvedla mluvčí soudu Martina Syrůčková s tím, že na soud už obžaloba ze státního zastupitelství dorazila. Případem se od poloviny října zabývá soudce Martin Trubák, který v současné době studuje spis.